اخبار > کنوانسیون‌های ملی یونسکو در حمایت از هنرمندان تشریح شد


کنوانسیون‌های ملی یونسکو در حمایت از هنرمندان تشریح شد

 

در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های «هنر و دیپلماسی»، احمد پاكتچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، رویکرد این سازمان، از ابتدای فعالیتش، در زمینه هنر را سودازدایی و حمایت از هنر و هنرمندان دانست و کنوانسیون‌هایی را که تاکنون 193 کشور عضو را ملزم به رعایت آن می‌کند تشریح کرد.

در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های «هنر و دیپلماسی»، احمد پاكتچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، رویکرد این سازمان، در زمینه هنر را سودازدایی و حمایت از هنر و هنرمندان دانست و کنوانسیون‌هایی را که تاکنون 193 کشور عضو را ملزم به رعایت آن می‌کند تشریح کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، احمد پاكتچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های هنر و دیپلماسی این فرهنگستان که با همکاری انجمن دیپلماسی ایران برگزار می‌شود، با موضوع «یونسکو و دیپلماسی هنر» سخنرانی کرد.

در این نشست که عصر دوشنبه، 2 اسفند 1400، در محل کتابخانه تخصصی فرهنگستان هنر، به‌صورت حضوری و برخط، برگزار شد، ابتدا میثم یزدی، مدیر این نشست، گزارشی از ماحصل برگزاری چهار نشست‌ پیشین ارائه کرد. سپس، احمد پاکتچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، سخنان خود را با توضیح درباره واژه یونسکو و کارکرد آن به‌عنوان سازمانی تحت نظر سازمان ملل آغاز کرد و گفت: یونسکو، با علامت اختصاریUnited Nations Educational, Scientific and Cultural Organization، یک سازمان تخصصی از سازمان ملل متحد است که در سال 1945 تأسیس شد و در حال حاضر، 193 کشور عضو آن‌اند و ایران یکی از کشورهای پیشگام به شمار می‌آید که در ششم سپتامبر سال 1948، یعنی 14 شهریور 1327، حتی زودتر از آلمان، به عضویت این سازمان درآمده است.

او سپس، به فعالیت‌های یونسکو در زمینه دیپلماسی هنر پرداخت و افزود: فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی، ازجمله یونسکو، بر اساس سازوکار حقوقی و استنادی است و درنظرداشتن این نکته بسیار بااهمیت است. سودازدایی از هنر یکی از فعالیت‌هایی است که یونسکو از بدو تأسیس خود دنبال می‌کند. این سازمان اقتصاد هنر را، به‌خودی‌خود، نامطلوب نمی‌داند، بلکه سوداگرانی را نامطلوب می‌داند که به دنبال تجاری‌کردن امر هنرند و هنر و هنرمند را قربانی می‌کنند.

احمد پاکتچی به کنوانسیون‌های متعددی که در جهت حمایت از هنرمندان، تاکنون، به امضا رسیده و تصویب شده اشاره و تصریح کرد: وقتی 193 کشور کنوانسیونی را امضا می‌رسانند، به این معناست که تمامی کشورهای عضو، به‌صورت قانونی، در جهت حمایت از آن قوانین اقدام می‌کنند. کنوانسیون‌هایی که تاکنون، در جهت جلوگیری از تاراج هنرمندان به امضا رسیده می‌تواند از هنرمندان حمایت کند.

او سپس، به تشریح کنوانسیون‌های لاهه، رُم، مادرید، 2003 پاریس، و دیگر کنوانسیون‌هایی که در حمایت از هنر و هنرمندان در یونسکو پی‌گیری می‌شود پرداخت و درباره هر کدام توضیحاتی داد.

 

فایل صوتی این نشست را اینجا بشنوید.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٤ اسفند ١٤٠٠ - ١١:٢٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.