اخبار > صبا ميزبان نگاره‌هاي استاد تجويدي و شاگردان سبك هنري او مي‌شود


صبا ميزبان نگاره‌هاي استاد تجويدي و شاگردان سبك هنري او مي‌شود

 

مؤسسه فرهنگي هنري صبا همزمان با آئين بزرگداشت مقام استاد علي اكبر تجويدي و ديگر بزرگان اين خاندان هنري از 7 ارديبهشت ماه تا 7 خرداد ماه، نمايشگاهي جامع از درخشانترين دستاوردهاي مكتب نگارگري «تجويدي» را عرضه مي‌كند.

 مؤسسه فرهنگي هنري صبا همزمان با آئين بزرگداشت مقام استاد علي اكبر تجويدي و ديگر بزرگان اين خاندان هنري از 7 ارديبهشت ماه تا 7 خرداد ماه، نمايشگاهي جامع از درخشانترين دستاوردهاي مكتب نگارگري «تجويدي» را عرضه مي‌كند.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، اين مجموعه همزمان با آئين بزرگداشت مقام و جايگاه « استاد علي اكبر تجويدي» و ديگر بزرگان خاندان تجويدي در علم، فرهنگ و هنر ايران معاصر ميزبان آثار اين استاد و شاگردان وي در نگارگري خواهد شد. گفتني است صبا پيش از اين نيز با برپايي نمايشگاههاي متعددي ميزبان آثار و ميراث هنري پيشكسوتان خيال ايراني بود و مواريث گرانقدري از نام‌آوران اين عرصه را به دوستداران هنر ايراني عرضه كرد. اين نمايشگاه همچنين فرصت و امكاني براي پژوهشگران و علاقمندان تاريخ نگارگري نيز هست تا يكي از نمايندگان اصلي اين هنر در دوران معاصر را با نمونه‌هاي اصيل و برجسته اين شيوه از نزديك مطالعه و بررسي نمايند. آثار به نمايش درآمده با مجموعه داران و موزه‌هاي كشور جمع‌آوري شده و شامل آثاري نفيس و منحصربفرد از استادان هادي تجويدي، محمد تجويدي، مهدي تائب و محمد تائب، محمدعلي زاويه، ابوطالب مقيمي، علي مطيعي و علي كريمي است كه در نوع خود نمايشگاهي جامع و كم‌نظير از يك مكتب اصيل نگارگري در تاريخ معاصر محسوب مي‌شود. استاد علي اكبر تجويدي كه چهره‌اي درخشان در عرصه علم و پژوهش و حكمت هنر است. نگارگر و نقاشي صاحب سبك شناخته مي‌شود. تأليفات و آثار تحقيقي و پژوهشي اين شخصيت در كنار نگاره‌هاي استادانه و بديع وي نه تنها در ايران كه نزد ايران‌شناسان جهان زبانزد و مثال زدني است. ديگر چهره‌هاي شاخص و طراز اول علمي، فرهنگي و هنري خاندان تجويدي كه در اين همايش و نمايشگاه، از مقام و ويژگي‌هايشان تجليل خواهد شد عبارتند از استادان هادي تجويدي، علي تجويدي، محمد تجويدي كه در اين سخنرانيها، ميزگردها و نشستها استادان صاحب‌نظر در حوزه‌هاي نقاشي، نگارگري و موسيقي ايراني حضور يافته و سخن مي‌گويند. سيري در كارنامه پربار و گرانسنگ اين خاندان هنرآفرين و بويژه استاد علي اكبر تجويدي توسط فرهنگستان هنر نگاه و تأملي است در ابعاد و زواياي نيم قرن تاريخ استمرار و تكامل اين هنر اصيل و ملي ايران با همه پشتوانه زيبايي‌شناسي و حكمت كهن خود در تعامل و نسبت با دوران جديد و تحولات هنري جهان معاصر كه در اين همايشها، برگهايي از اين كارنامه بررسي و واكاوي خواهد شد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٣١ فروردين ١٣٨٩ - ١٠:٠٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.