اخبار > صبا هشتمین دوسالانه نقاشی ایران را به نمایش گذاشت


رویکرد نقاش معاصر با نگاهی نو به مکتب هرات
صبا هشتمین دوسالانه نقاشی ایران را به نمایش گذاشت

هشتمين دوسالانه نقاشي ايران با رويكردي به مكتب هرات در موسسه فرهنگي هنري صبا گشايش يافت.
 
 

 هشتمين دوسالانه نقاشي ايران با رويكردي به مكتب هرات در موسسه فرهنگي هنري صبا گشايش يافت.


به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، هشتمین دوسالانه ملی نقاشی ایران عصر پنجشنبه 8 دي‌ماه با حضور هنرمندان و مسئولان هنری گشایش یافت.اين نمايشگاه از سوی مرکز هنرهای تجسمی با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد.

اين نمايشگاه در دو بخش آثار استادان و مسابقه برگزار شد و 50 اثر از آثار استادان در نگارخانه خیال به نمايش در آمد. در اين بخش از نمايشگاه، آثار متنوعي به چشم مي‌خورد، از آثار چند لته‌ای گرفته تا فیگورهایی که یادآور سبک نقاشی قهوه خانه‌ای هستند. اما آثار آشنایی که سبک خاص هنرمندشان گویای امضای ویژه آنهاست، نيز به چشم مي‌خورد آثاري كه مخاطب بدون آن‌که نام هنرمند اثر را بخواند، می‌داند آن اثر متعلق به چه كسي است.

در بخش مسابقه نیز 317 اثر از 217 هنرمند به نمایش در آمد، که 131 اثر با موضوع نگاهی نو به مکتب هرات و 186 اثر با موضوع آزاد استو اين آثار در نگارخانه های آینه و خیال شرقی به نمایش گذاشته شده است.

در بیشتر این آثار رنگ های قرمز و سبز به چشم می خورد که حضور آن‌ها در نقاشی‌ها بی تشابه به اغراق هایی که هنرمند می‌تواند نسبت به مکتب هرات داشته باشد، نیست. کادرهایی که گاه تنها برای نشان دادن دریچه‌ای کوچک از نگاه هنرمند نسبت به هزاران سطح نمایش داده شده در مکتب هرات اختصاص پیدا کرده است.

پیشکسوتان و شورای سیاست گذاری هشتمین دوسالانه نقاشی ایران معتقد هستند در نظر گرفتن موضوع مکتب هرات برای بخش مسابقه این دوسالانه از جمله مهمترین دست آوردهای این نمایشگاه است. شاید بتوان از روی آوردن نقاشان به متریالی غیر از رنگ و بوم، همچون گونی، کنف و بافت نیز به عنوان یکی دیگر از دست آوردهای این دوسالانه نام برد.

بیشتر آثار به نمایش درآمده در این دوسالانه، مخاطب را از قالب سنت به دنیای نوگرای امروزی می‌کشانند. دنیای نوگرایی که در آن تنها قاب، در قالب سنت باقی مانده است.

اما در آثاری که در بخش آزاد به نمایش درآمده‌اند رنگ ها ملایم‌تر می‌شوند گویی از خشم درونی آثار کاسته شده چراکه عناصری همچون سرو، خانه های روستایی و درختان در بوم ها ظاهر می شوند. البته پنهان شدن و تراشیده شدن رنگ ها نیز یکی دیگر از سبک هایی است که در آثار بسیاری به چشم می خورد گویی هنرمند قصد دارد با این کار غباری را که بر روی سنت گذشته نشسته و روبه فراموشی است نشان دهد.

نمایشگاه هشتمین دوسالانه ملی نقاشی ایران تا 3 بهمن در موسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولیعصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره 125 ، میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

زمان انتشار: يکشنبه ١١ دی ١٣٩٠ - ١٠:١٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.