اخبار > استقبال گسترده از دومين بازار نقاشي تهران


آثار هنري بايد در شهرستان‌ها هم عرضه شود
استقبال گسترده از دومين بازار نقاشي تهران

دومين بازار نقاشي تهران روزهاي پرفروشي را تجربه کرد. رضا بانگيز، نقاش پيشکسوت که آثارش در اين بازار هنري شركت داشت، گفت: «حرکت‌هاي اينچنيني در جهت فرهنگ‌سازي براي هنر ما بسيار موثر است، اما اگر در کنار برپايي اينگونه نمايشگاه ها در تهران، اين بازارها به شهرستان ها هم راه مي يافت، مي‌توانست تاثيرات بيشتري داشته باشد.»
 
 

دومين بازار نقاشي تهران روزهاي پرفروشي را تجربه کرد. رضا بانگيز، نقاش پيشکسوت که آثارش در اين بازار هنري شركت داشت، گفت: «حرکت‌هاي اينچنيني در جهت فرهنگ‌سازي براي هنر ما بسيار موثر است، اما اگر در کنار برپايي اينگونه نمايشگاه ها در تهران، اين بازارها به شهرستان ها هم راه مي يافت، مي‌توانست تاثيرات بيشتري داشته باشد.» 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، دومين بازار نقاشي تهران روزهاي خود را در حالي به پايان رساند که با استقبال از سوي خريداران آثار هنري و علاقه‌مندان مواجه شد. بانگيز درباره تاثير بازارهاي نقاشي بر مردم گفت: «بازار نقاشي راهي براي ورود مردم به بازار هنر است و اين امر مي‌تواند آن‌ها را به عرصه هنر ايراني نزديک کند به همين منظور قيمت آثار در اين بازار بسيار پايين گذاشته شد  تا مردم بتوانند در اين بازار شرکت کنند. »

اين هنرمند پيش‌کسوت تصريح كرد: «هنگامي كه براي عرضه آثارم دعوت به همكاري شدم با کمال ميل در اين كار فرهنگي شرکت کردم؛ گاه در مقابل يک کار با ارزش فرهنگي، مبلغ مهم نيست و اگر مردم به خريد اثر هنري واقعي روي بياورند براي جامعه و هنرمندان مفيدخواهد بود. گرچه قيمتي که برروي آثار گذاشته شده است اما اگر از اين هم پايين‌تر مي‌گذاشتند ما براي عرضه هنر به هموطنان خود و فرهنگ سازي هنر، باز هم آثارمان را در اين بازار شركت مي‌داديم.»

بانگيز اشاره کرد: «جامعه نياز به هنرهاي زيبا دارد و ما موافق برگزاري اينچنين بازارهايي هستيم اگر برخي از هنرمندان نيز نظر موافقي نداشتند سعي كرديم تا نظرشان را مثبت كنيم و اميدواريم قدم مثبتي براي هنر برداشته باشيم.»

وي ادامه داد: «البته نقش رسانه‌ها را نبايد فراموش كرد چون بخش اعظم آگاهي‌ها از طريق آن‌ها صورت مي‌گيرد و با پرداختن به اين امر مي‌توانند به مردم اطلاعات لازم را بدهند. برخي ممكن است به خريد آثار هنري علاقه‌مند باشند اما به دليل عدم اطلاعات كافي آثار اصلي را كه متعلق به هنرمندان ايراني است خريداري نمي‌كنند و در عوض آثاري را تهيه مي‌كنند كه اصل نبوده و قيمت زيادي برايش پرداخت مي‌كنند چون فرهنگ سازي براي آن نشده است.»

اين هنرمند افزود: «ممكن است بازار‌هاي نقاشي در ابتداي کار، چندان تاثير گذار نباشند اما با تداوم آن، نتيجه مطلوبي به دست مي‌آيد.»

بانگيز تداوم بازارهاي نقاشي را راهي براي حمايت از هنرمندان شمرد و ادامه داد: «اگر برپايي بازار نقاشي استمرار يابد راهي براي حمايت از هنرمندان خواهد بود. به عنوان نمونه اگر يک اثر هنري خوب را مردم با قيمت پايين بخرند و بر ديوار خانه شان نصب نمايند، ديگراني هم كه با اين اثر مواجه مي‌شوند با سبك هنري او آشنا شده و ممكن است به سراغ ديگر تابلوهاي او بروند.»

وي در همين زمينه افزود: «بازارهاي نقاشي راهي براي شناساندن هنرمندان جوان و تشويق آن‌ها در ادامه فعاليت‌هاي هنريشان محسوب مي‌شود و انگيزه‌هاي لازم را براي آن‌ها به وجود مي‌آورد در ضمن راهي براي فرهنگ سازي هنر در ميان مردم است. اما اگر در کنار برپايي اينگونه نمايشگاه‌ها در تهران اين بازارها به شهرستان‌ها هم راه مي يافت، مي‌توانست تاثيرات بيشتري داشته باشد.»

دومين بازار نقاشي تهران که توسط انجمن نقاشان ايران و موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد با فروش بسيار خوب به كار خود پايان داد.

زمان انتشار: دوشنبه ١ خرداد ١٣٩١ - ٠٠:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.