اخبار > امام موسي صدر، بعلبك را تجربه يك تمدن بشري مي‌دانست


مهدي فيروزان در آيين گشايش نمايشگاه شهر خورشيد:
امام موسي صدر، بعلبك را تجربه يك تمدن بشري مي‌دانست

 

مهدي فيروزان داماد امام موسي صدر در آيين گشايش نمايشگاه عكس «شهر خورشيد» اظهار داشت:« به اعتقاد امام موسي صدر، بعلبك، تجربه تاريخي تمدن بشري است.»

مهدي فيروزان داماد امام موسي صدر در آيين گشايش نمايشگاه عكس «شهر خورشيد» اظهار داشت:« به اعتقاد امام موسي صدر، بعلبك، تجربه تاريخي تمدن بشري است.»

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نمايشگاه عكس «شهر خورشيد» تصاويري از شهرهاي تاريخي لبنان عصر ديروز 14 اسفند با حضور جمع كثيري از انديشمندان، محققان، علاقه‌مندان و اصحاب رسانه گشايش يافت و 40 تصويراز «بعلبك» و «بيبلوس» كه توسط «معصومه جهاني نسب» عكسبرداري شده، به نمايش درآمد.

در آيين گشايش اين نمايشگاه مهدي فيروزان داماد امام موسي صدر ضمن لازم شمردن برگزاري چنين نمايشگاهي در ايران اظهار داشت:« چهره‌اي كه در اخبار جهاني از كشور لبنان منتشر مي‌شود، چهره‌اي جنگ زده است، حال آنكه همانطور كه در تصاوير به نمايش درآمده در اين نمايشگاه مشاهده مي‌شود، چهره تمدني و تاريخي لبنان به نمايش درآمده است.»

وي ادامه داد : « پديده‌هاي تاريخي به ميزاني كه بتوانند انسان امروزي را با تجربه‌هاي تاريخي آشنا كنند از درجه اهميت بسياري برخوردار خواهند شد و بعلبك اين نشانه‌ها را از 4 هزار سال پيش در خود دارد و خاستگاه تمدن‌هاي مختلفي چون رومي، يوناني، يهودي، مسيحي، مسلمان، عثماني و ... را در خود دارد و شما مي‌توانيد لايه‌هاي تمدني كه در طول تاريخ در اين شهر اتفاق افتاده را مشاهده كنيد.»

مديرعامل شهر كتاب تهران افزود:« امام موسي صدر مدت 20 سال را در اين كشور خدمت كردند و درباره شهر بعلبك معتقد بودند كه اين شهر يك تجربه تاريخي از تمدن بشري است و اگر چنين شهري در جهان وجود نداشت نياز بشري حكم مي‌كرد كه نمونه‌اي از آن را ايجاد كند.»

استاد داوري اردكاني رييس فرهنگستان علوم از ديگر سخنرانان حاضر در اين نشست نيز از علم، درايت و تلاش‌هاي امام موسي صدر در لبنان سخن گفت و از آن به عنوان خدماتي ماندگار ياد كرد.

دکتر  اردکانی رئیس فرهنگستان علوم به بررسی ویژگیهای شخصیتی امام موسی صدر پرداخت و گفت: امام موسی صدر اهل دانش و معلم مدارا است.

وی افزود: خدمت امام موسی صدر در تاریخ ماندگار خواهد ماند و پایدار است و انشاءالله ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه عقل عملی برای ما مبهم است گفت: ما چندان هم علاقه نداریم در مورد آن بدانیم. نخبگان جامعه ما دو گروه هستند. گروهی اهل عقل نظری و گروهی دیگر عقل عملی قوی دارند. گروهی هم جامع این دو عقل هستند.

وی تصریح کرد: یکی از مصادیق جمع عقل عملی و نظری امام موسی صدر است. او هم عالم است و هم می‌توانست در لبنان رئیس مجلس اعلای شیعیان باشد. یعنی رئیس مجلس یک اقلیت دینی در لبنان بود که فراتر از یک شخصیت متعلق به اقلیت بود و شخصیتی جهانی دارد.

استاد فلسفه دانشگاه تهران یادآور شد: غیبت امام موسی صدر برای اسلام معاصر یک فقدان و خسران است و مطمئناً امام موسی صدر در تاریخ اسلام و تشیع و به طور کلی در تاریخ ماندگار است.

«ميل اربل» همسر لبناني تبار سفير آلمان در ايران و «علی الحبحاب» سفير لبنان در ايران از ديگر سخنرانان اين نمايشگاه بودند.

حجت‌الاسلام سيد محمود دعايي، غلامرضا اعواني، پيروز مجتهد زاده، صادق زيبا كلام، احسان شريعتي و حجت‌الاسلام ناصر نقويان نيز در اين نمايشگاه حضور داشتند.
براي ديدن تصاوير اين نمايشگاه اينجـا كليك كنيد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩١ - ١٢:٥١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.