اخبار > جلسه نقد و بررسي آثار جليل رسولي برگزار شد


جلسه نقد و بررسي آثار جليل رسولي برگزار شد

 

آيدين آغداشلو : هنرمند در جايگاه ممتازي قرار دارد.

آيدين آغداشلو : هنرمند در جايگاه ممتازي قرار دارد.

خوشنويسي ايران با وجود چالش‌هاي بسيار، همواره تداوم داشته و در تمام اين 1400 سال جايگاه خود را حفظ كرده است.

آيدين آغداشلو در جلسه نقد و بررسي آثار جليل رسولي در سينما تك مؤسسه فرهنگي هنري صبا ، ضمن بيان اين مطلب افزود : مرور آثار جليل رسولي كليه مسائل و فراز و نشيب‌هاي دوران 50 ساله اخير را نشان مي‌دهد و اين به معناي آن است كه يك هنرمند در جايگاه ممتازي قرار دارد كه وجود او نماينده هنر خاص دورانش است. آغداشلو در ادامه گفت : پر كاري يك هنرمند هم دقيقاً در اين شرايط مفهوم پيدا مي‌كند چرا كه توانسته آينه دوران خودش باشد.اين منتقد آثار هنري افزود: استاد جليل رسولي نهايت تلاش خود را صرف نمود كه در خلق آثار خود از هر چيزي استفاده كند تا معناي خودش را كامل نمايد و به اين وسيله قدمي بيشتر به سوي تعالي بردارد .

در اين نشست مهرداد احمديان با اشاره به تكنيك‌هاي مختلف آثار رسولي از حسن بلخاري خواست درباره تأويل، كلمه و نقش معنوي آن در آثار رسولي توضيح دهد. بلخاري در اين باره گفت: برخي معتقدند بنا به منشأ خاص هنرهاي سنتي ، اين هنرها غيرقابل نقدند و به همين دليل همچون يك متن قدسي ، تأويل پذيرند و نه نقدپذير.

وي افزود : براي ادراك حقيقت اين گونه آثار بايد مفهوم حقيقي تأويل را در فرهنگ و حكمت اسلامي-ايراني شناخت.

بلخاري با اشاره به اين كه آثار رسولي قابل نقد نبوده و تأويل پذير است ، در توضيح تأويل در آثار رسولي با اشاره به گفته رسولي كه " خط عاشق من شد " اظهار داشت : معنا خود رسول خود را برمي‌گزيند و هنرمند همچون پيامبران مورد گزينش معنا قرار مي‌گيرد.

بلخاري ادامه داد :‌در اسلام كلمه ، عامل ظهور و عين خلق است و براساس اصل تناظر ميان عالم اكبر و عالم اصغر ، كار هنرمند ايجاد پيوند ميان اين دو عالم با توجه به ادراك روحاني است كه از عالم صور مثالي دارد....

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١١ بهمن ١٣٨٤ - ١٢:١٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.