اخبار > همايش بين المللي عبدالقادر مراغي


فرهنگستان هنر برگزار مي‌كند
همايش بين المللي عبدالقادر مراغي

 

همايش بين‌المللي «عبدالقادر مراغي» نظريه پرداز و موسيقيدان ايراني قرن هشتم و نهم هجري برگزار مي‌شود.

همايش بين‌المللي «عبدالقادر مراغي» نظريه پرداز و موسيقيدان ايراني قرن هشتم و نهم هجري برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي همايش عبدالقادر مراغي ، به منظور آشنايي و بازشناسي سنت‌هاي موسيقايي گذشته و آنچه كه در حيات موسيقايي اكنون جريان دارد، تاكنون سه پيش همايش براي معرفي عبدالقادر مراغي برگزار شده است. اولين پيش همايش درباره متن خواني و زبان تخصصي اين موسيقيدان برجسته ايراني بود. در دومين پيش همايش به بحث و بررسي جنبه‌هاي تئوريك نغمه نگاري آثار مراغي، پرداخته شد و در سومين پيش همايش، مفهوم «ايقاع» و دسته بندي دورهاي ايقاعي از ديدگاه مراغي، ارائه شد.

عبدالقادر مراغي، نظريه پرداز و موسيقيدان چيره دست ايراني قرن هشتم و نهم هجري، در گسترش و بسط شاخه فارسي زبان مكتب منتظميه از جايگاه وي‍ژه‌اي برخوردار است. آثار ارزشمند او «مقاصدالالحان»، «جامع‌الالحان» و «شرح ادوار» در بردارنده مسائلی همچون نظام‌های مدال و ريتم، ثبت و نغمه‌نگاري آهنگ‌ها، معرفی سازها و... است. تمام اين ويژگي‌ها سبب شده تا مراغي نه تنها در ايران بلكه در حوزه‌هاي فرهنگي هم‌جوار نيز مورد توجه و تدقيق نظر قرار گيرد.

گفتني است همايش بين المللي عبدالقادر مراغي با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، استاندار آذربايجان شرقي، دانشگاه تبريز، دانشگاه هنر اسلامي تبريز و شهرداري مراغه از 5 تا 9 خرداد به مدت چهار روز در مراغه و تهران برگزار مي‌شود. مقالات و ديگر برنامه‌هاي مرتبط متعاقبا اعلام مي‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٨٧ - ١١:٢٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.