آرم فرهنگستان هنر
اخبار > فرهنگستان هنر میزبان «نشست‌های تخصصی آسمان‌نگاره‌ها» می‌شود


فرهنگستان هنر میزبان «نشست‌های تخصصی آسمان‌نگاره‌ها» می‌شود

«نشست‌های تخصصی آسمان نگاره‌ها» با همکاری معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و حوزه هنری در این فرهنگستان برگزار می‌شود.
 
 

«نشست‌های تخصصی آسمان نگاره‌ها» با همکاری معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و حوزه هنری در این فرهنگستان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در پی برگزاری نمایشگاه آسمان‌نگاره‌ها که شامل مجموعه آثار نگارگری با مضامین انقلاب اسلامی است، چهار نشست تخصصی در روزهای 27 و 28 بهمن 1398، در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

بخش نخست این نشست‌ها با محور «مبانی حکمی و معنوی نگارگری»، روز یکشنبه 27 بهمن 1398، ساعت 14 آغاز می‌شود. در این بخش سید محمدحسین نواب، با مقاله «تأثیر زبان قرآن بر هنرهای تجسمی»؛ محمدعلی رجبی، با مقاله «چهره‌گشایی از نگارگری انقلاب اسلامی»؛ حسن بلخاری، با مقاله «در باب مبانی حکمی نگارگری با تأکید بر تقابل پسران نور و تاریکی»؛ و بهمن نامورمطلق با مقاله «نبرد خیر و شر در نقاشی‌های انقلاب» سخنرانی خواهند کرد.

بخش دوم این نشست نیز با محور «زن و نگارگری» در همین روز ادامه می‌یابد و در این بخش، مینا صدری مقاله «انقلاب اسلامی ـ بانوان نگارگر»؛ پریسا شادقزوینی مقاله «مروری بر صورت‌های حضور زن در هنر نقاشی و نگارگری ایران»؛ سیده راضیه یاسینی مقاله «سیمای قدسی بانوان آسمانی در نقاشی مسیحی و نگارگری اسلامی»؛ و خشایار قاضی‌زاده مقاله «جلوه‌های مختلف زن در نگارگری معاصر» را ارائه خواهند داد.

دومین روز این نشست‌های تخصصی نیز روز دوشنبه 28 بهمن 1398، ساعت 14 برگزار می‌شود. در این روز نیز مقالات «نگرشی بر تکوین نگارگری ایران در بازه زمانی دهه 50 تا 90 شمسی»، «متناقض‌نگری تاریخی در نگارگری معاصر ایران»، «نگارگری در فرایند آموزش» و «تغییر الگوواره تصویر و کلمه در سنت نگارگری با تأکید بر هنر دوران انقلاب اسلامی» چهار مقاله‌ای‌اند که به ترتیب سیدعبدالمجید شریف‌زاده، رضا میرمبین، پرویز حاصلی و رضا صفری، با محور «نگارگری در بوته نقد و نظر» ارائه خواهند داد.

آخرین نشست تخصصی آسمان‌نگاره‌ها نیز با محوریت «نگارگری و سایر هنرها» در ادامه همین روز به مقالات «هویت و حضور در باغ دلگشای هنر اجتماعی دوران معاصر» از حبیب‌الله صادقی؛ «هنر طراحی ایرانی اسلامی» از محمد خزایی؛ «تبیین رابطه میان نگارگری و تصویرسازی» از پرویز اقبالی؛ و «نسبت نگارگری ایرانی با دیگر هنرهای مطرح در ایران دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی» اختصاص دارد.

علاقه‎مندان به شرکت در این مجموعه نشست‌های تخصصی می‌توانند روزهای 27 و 28 بهمن 1398، از ساعت 14 به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552، سالن همایش‌های فرهنگستان هنر مراجعه کنند.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٨ - ١١:٣١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.