آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نشست تخصصي صفي الدين ارموي برگزار شد


نشست تخصصي صفي الدين ارموي برگزار شد

 

نشست تخصصي صفي الدين ارموي صبح دوشنبه 28 دي ماه در محل موسسه فرهنگي- هنري صبا با حضور ژولين وايس ، يالچين تورا ، ندا ابومراد ، ژان دورينگ ، ثريا آقايوا ، محمود قطاط ، بولنت آكسوي ، عبدالولي عبدالرشيدف ، اصل الدين نظام اف و صنوبر زمفيرا برگزار شد.


نشست تخصصي صفي الدين ارموي صبح دوشنبه 28 دي ماه در محل موسسه فرهنگي- هنري صبا با حضور ژولين وايس ، يالچين تورا ، ندا ابومراد ، ژان دورينگ ، ثريا آقايوا ، محمود قطاط ، بولنت آكسوي ، عبدالولي عبدالرشيدف ، اصل الدين نظام اف و صنوبر زمفيرا برگزار شد.

بنا به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، صبح ديروز نشست تخصصي همايش صفي الدين ارموي با حضور مهمانان خارجي و خبرنگاران رسانه هاي گروهي در محل موسسه فرهنگي – هنري صبا برگزار شد.

در اين نشست "ژولين وايس " از فرانسه در پاسخ سوال يكي از خبرنگاران در خصوص شخصيت صفي الدين ارموي و تاثير گذاري موسيقايي او بر موسيقي ملل گفت: "من به شخصه ارزش خاصي براي اين شخصيت هنرمند جهان اسلام قائلم و بر همين اساس حدود 27 سال پيش تصميم گرفتم كه به طور كل موسيقي غرب را كنار گذاشته و به سمت موسيقي سنتي ايراني بروم . درست از همان زمان بود كه صفي الدين ارموي را به عنوان يكي از بنيان گذاران برجسته مقام در موسيقي جهان اسلام است ، شناختم . از همان زمان سعي داشتم در نواختن ساز قانون نظريات صفي الدين ارموي را در آن بگنجانم ".

"يالجين تورا" از تركيه نيز در ادامه اين جلسه گفت: "اهميت صفي الدين ارموي در موسيقي بنا به چند دليل است: مهم ترين آن اين است كه او نگاهي كاملا نظام مند به موسيقي قبل از خود داشته است و سيستمي را مطرح مي كند كه تعادل و توازني بين صداهاايجاد مي كند ."

او در ارتباط با شخصيت فرامليتي صفي الدين ارموي گفت: "صفي الدين ارموي با آنكه در اروميه متولد شده اما متعلق به مليت خاصي نيست ؛ بلكه يك انديشمند چند مليتي است .شيوه اي كه وي در موسيقي ابداع كرد مورد استفاده تمام اقوام از جمله عربها ،تركها و ... است."

"بولنت آكسوي" از تركيه نيز در تاييد سخنان "تورا " گفت: " موسيقي ،علمي است كه در آن صحبت از ناسيوناليسم و ملي گرايي زياد مي شود ، در صورتي كه من صفي الدين را مثل فارابي و عبدالقادر مراغه اي به كل جهان اسلام نسبت مي دهم ."

"ندا ابومراد" از لبنان هم درباره نظام موسيقي صفي الدين گفت: "مادر سيستم موسيقي صفي الدين تكوين يك نظام موسيقايي واحد را مي بينيم كه در واقع اين سيستم عدم هماهنگي كه در قبل از دوره وي در نظام موسيقي وجود داشت را به صورت يكپارچه كرد ."

وي در ادامه افزود: "من ارموي را نمونه وحدت فرهنگي بين قوم هاي مختلف مي بينم."

پرفسور "ژان دورينگ" رئيس انجمن ايرانشناسي فرانسه در ايران در رابطه با تاثير موسيقي صفي الدين بر موسيقي ايران ، گفت: "به شخصه معتقدم كه موسيقي ايران تا حدودي از نظام موسيقي صفي الدين ارموي الهام گرفته است و در مورد موسيقي آذربايجان هم باز تاثيرات بسياري از نظام موسيقي ارموي ديده مي شود".

در ادامه "ثريا آقايوا" از تركيه درباره تاثير موسيقي صفي الدين بر موسيقي بر موسيقي آذربايجان گفت: "موسيقي آذربايجان تاثيرات فراواني از نظام موسيقي صفي الدين گرفته است به طوري كه در نواختن سازتار ما از سيستم مقام صفي الدين استفاده مي كنيم. ولي براي اينكه تاثيرات بيشتر موسيقي او بر موسيقي آذربايجان پيدا كنيم نياز به تحقيقات بيشتري در اين زمينه وجود دارد." دكتر "محمود قطاط" از تونس هم در ادامه خاطر نشان ساخت: "بهتر است اين مسائل تئوري و نظري را در موسيقي به عمل واگذار كنيم، به زعم من موسيقي تركي، عربي و ايراني همه از يك خانواده هستند و ما مي توانيم آنها را در يك گروه موسيقايي بگنجانيم. اميدوارم اين بحثها و اين كنفرانسها ادامه پيدا كند تا ما نظريات متفاوتي روبرو شويم كه از اين طريق بتوانيم بهتر به ارموي وآراء او توجه كنيم و به كار بريم." وي در ادامه گفت: "اين همايش به من ثابت كرد كه ما نبايدصرفا به نظريه بسنده كنيم ، بلكه بايد اين نظريه ها را در هم آميخته كنيم و نتيجه آن راببينيم ."

"يالجين تورا "در پاسخ به سوال تاثيرات موسيقي ارموي بر موسيقي كليسايي گفت: "به نظر من ارموي تاثيرات زيادي بر موسيقي كليسايي گذاشته است. ولي فكر مي كنم تاثيرات بيشتردر اين زمينه از زمان فارابي رخ نمايانده است." "بولنت آكسوي" در ادامه جلسه افزود:" فكر مي كنم اين تاثيرات مستقيم صفي الدين ارموي بر روي موسيقي كليسايي نباشد ولي ما در تركيبي از ملوديهاي تركي تاثيرات موسيقي مقامي رابر موسيقي كليسايي كاملا مشاهده مي كنيم. گمان مي كنم كه سوريه اي ها نيز از همين موسيقي مقامي استفاده مي كنند ."

گفتني است همايش صفي الدين ارموي روز چهارشنبه 30 دي ماه در محل زادگاه وي – اروميه – به كارخود پايان خواهد داد.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٨ دی ١٣٨٣ - ١١:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.