تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > رسالت هنر از منظر بنيانگذار انقلاب اسلامي


رسالت هنر از منظر بنيانگذار انقلاب اسلامي

 

امام خميني (ره) در تشريح هنر در عرفان اسلامی، آن را ترسیمِ روشن عدالت، شرافت، انصاف و تجسیم تلخکامی گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول مي‌دانست.امام خميني (ره) در تشريح هنر در عرفان اسلامي، آن را ترسيم روشن عدالت،  شرافت، انصاف  و تجسيم تلخكامي گرسنگان مغضوب قدرت و پول مي‌دانست.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، امام خميني (ره) در ديداري كه با هنرمندان و خانواده معظم شهدا در 30 شهريور 1367 در جماران داشت، درتجليل از هنر و هنرمند متعهد چنين اظهار داشته بودند:


خون پاک صدها هنرمند فرزانه در جبهه‏ های عشق و شهادت و شرف و عزتْ سرمایۀ زوال‏ناپذیر آنگونه هنری است که باید، به تناسب عظمت و زیبایی انقلاب اسلامی، همیشه مشام جان زیبا پسندِ طالبانِ جمال حق را معطر کند. تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهندۀ اسلام ناب محمدی ـ صلی اللّه‏ علیه و آله و سلم ـ اسلام ائمۀ هدی ـ علیهم السلام ـ اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم آور محرومیتها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبندۀ سرمایه‏داری مدرن و کمونیسم خون‏آشام و نابود کنندۀ اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی درد، و در یک کلمه «اسلام امریکایی» باشد.

هنر در مدرسۀ عشق نشان دهندۀ نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی است. هنر در عرفان اسلامی ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف، و تجسیم تلخکامی گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول است.

هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالوصفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا، لذت می‏برند. تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهانخواران شرق و غرب، و در رأس آنان امریکا و شوروی، را بیاموزد. هنرمندان ما تنها زمانی می‏توانند بی‏دغدغه کوله بار مسئولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردمشان بدون اتکا به غیر، تنها و تنها در چهارچوب مکتبشان، به حیات جاویدان رسیده‏اند.

و هنرمندان ما در جبهه‏‌های دفاع مقدسمان اینگونه بودند، تا به ملأ اعلا شتافتند. و برای خدا و عزت و سعادت مردمشان جنگیدند ؛ و در راه پیروزی اسلام عزیز تمام مدعیان هنر بی درد را رسوا نمودند.

خدایشان در جوار رحمت خویش محشورشان گرداند.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٢ - ١٣:٣٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1392/03/23 18:17
0
0
سلام! امام واقعا هنری رو معرفی می کنن که محتاج اونیم!ان شاء الله مردان و زنان هنرمندی از این دست رو در آینده ی هنر جهان داشته باشیم!
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.