تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > استاد هادي تجويدي، از پيش‌گامان مكتب نگارگري تهران است


سيد محمود افتخاري عنوان كرد :
استاد هادي تجويدي، از پيش‌گامان مكتب نگارگري تهران است

 

سيد محمود افتخاري، نويسنده كتاب «نگاهي به آثار و احوال استاد هادي تجويدي»، در گفتگويي، استاد هادي تجويدي را از هنرمندان به نام اسلامي ‌در حوزه نگارگري و از پيش‌گامان مكتب تهران دانست و درباره زندگي و آثار اين هنرمند معاصر به ارائه توضيحاتي پرداخت.

 
سيد محمود افتخاري، نويسنده كتاب «نگاهي به آثار و احوال استاد هادي تجويدي»، در گفتگويي، استاد هادي تجويدي را از هنرمندان به نام اسلامي ‌در حوزه نگارگري و از پيش‌گامان مكتب تهران دانست و درباره زندگي و آثار اين هنرمند معاصر به ارائه توضيحاتي پرداخت.

به گزارش روابط عمومي‌فرهنگستان هنر، سيد محمود افتخاري درباره زندگي و آثار‌ هادي خان تجويدي گفت: «استاد هادي تجويدي، در سال 1295 در تهران به دنيا آمد. او پس از گذراندن دوره شاگردي خود در اصفهان نزد ابراهيم نقاش باشي و ميرزا احمد نقاش، در مكتب صنايعي كه در تهران وابسته به دربار ناصرالدين شاه بود، مشغول به كار مي‌شود. او چند سالي در مجمع‌الصنايع به تكميل معلومات هنري و نقاشي خود مي‌پردازد و پس از آن وارد مدرسه كمال‌الملك شد. او در اين مدرسه به عنوان استاد آبرنگ مشغول به كار مي‌شود و هم زمان نيز به فراگيري نقاشي كلاسيك ايراني و طبيعت سازي نزد كمال‌الملك مي‌پردازد».

وي افزود: «او در سال 1309، به خدمت موسسه صنايع قديم، براي حفظ و احياء هنرهاي ايراني مثل نگارگري، نقش قالي، خاتم، منبت، قلم زني و به طور كلي هنرهايي كه از دوره‌هاي پيشين در حال فراموشي بودند، در مي‌آيد. سال 1310 به عنوان اولين معلم مينياتور مدرسه شروع به كار مي‌كند. در اين زمان آزموني ميان هنرمندان آن روزگار كه در زمينه نقاشي مينياتور كار مي‌كردند -مثل حسين بهزاد و مهدي تائب (برادر‌ هادي خان تجويدي كه چون تخلص شعري داشتند، به اين نام مشهور بودند)- صورت مي‌گيرد كه بين اين سه تن، هادي خان برنده مي‌شود و رسما به عنوان معلم مينياتور مدرسه مشغول به كار مي‌شود. او در اين دوران شاگردان برجسته‌اي مثل: محمد علي زاويه، استاد مقيمي‌ و استاد علي مطيع تبريزي كه مربوط به دوره اول بودند و در دوره‌هاي بعد نيز افرادي چون كلارا آفتاب و بسياري از استاداني كه به عنوان هنرمندان معاصر مينياتور از آن‌ها ياد مي‌شود و اغلب آن‌ها نيز اكنون در قيد حيات نيستند، را پرورش مي‌دهد».

سيد محمود افتخاري همچنين درباره آثار به نمايش در آمده در موزه هنرهاي ملي و نمايشگاه صبا گفت: « هادي خان در آن زمان به عنوان مركزي براي اشاعه مكتبي در مينياتور، كه بعدها از آن به عنوان مكتب تهران ياد كرده‌اند، به شمار مي‌رفت. آثار هنرمندان اين مكتب مثل استاد زاويه و مقيمي، اكنون در موزه هنرهاي ملي به نمايش در آمده‌اند و از هفتم ارديبهشت‌ماه نيز بخشي ديگر از آثار اين هنرمندان در نمايشگاه مؤسسه صباي فرهنگستان هنر، به نمايش در خواهند آمد. خود‌ هادي خان تجويدي، در رشته پرتره سازي و موسيقي نيز توانا بودند. چندين پرتره عالي از ايشان هم اكنون در موزه هنرهاي ملي موجود است كه مهم‌ترين اين آثار پرتره سلطان محمود است كه در اصل متعلق به موزه هنرهاي معاصر است، ولي براي نمايش به نمايشگاه فرهنگستان هنر انتقال پيدا كرده است».

او درباره ديگر اعضاي خاندان تجويدي و نقش آن‌ها در فرهنگ و هنر ايران گفت: «استاد محمد تجويدي از ديگر اعضاي اين خاندان كسي است كه اكثر كتاب‌هاي خيام، مولانا و حافظ را كه طي يك قرن اخير چاپ شده‌اند را تصويرسازي كرده‌اند. او نقاشي زبر دست نيز بوده و در زمينه نقاشي مينياتور كار مي‌كرده. او همچنين به كارهاي گرافيكي روي جلد مجلات و كتاب‌ها نيز مي‌پرداخت و در زمينه نقاشي مدرن نيز صاحب سبك بود. استاد علي تجويدي، برادر بزرگ ايشان يا پسر دوم‌ هادي خان، نوازنده ويولن بود و در زمينه موسيقي ايراني حرف اول را مي‌زد. اكبر آقاي تجويدي كه هم اكنون در قيد حيات هستند نيز علاوه بر اينكه تاليفات زيادي در زمينه نقاشي ايراني دارند، استاد هنر در دانشگاه سوربن نيز هستند».

گفتني است، سلسله برنامه بزرگداشت خاندان تجويدي از هفتم ارديبهشت تا ششم خرداد در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود و تاريخ برگزاري بزرگداشت هادي تجويدي، سه‌شنبه، 14 ارديبهشت، ساعت 16 تا 19 خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٨٩ - ١٠:٤٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.