تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ديدار از ايران، گردآوري بريده‌هايي از يك رويا بود


چهارمين رويداد مشترك هنرمندان ايران و كره پايان يافت
ديدار از ايران، گردآوري بريده‌هايي از يك رويا بود

 

برنامه هنرمندان كره‌اي در ايران، با برگزاري نشست تخصصي صبح امروز 6 مهر در موسسه فرهنگي – هنري صبا به كار خود پايان داد.برنامه هنرمندان كره‌اي در ايران، با برگزاري نشست تخصصي صبح امروز 6 مهر در موسسه فرهنگي – هنري صبا به كار خود پايان داد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نشست مشتركي با حضور هنرمنداني از كره و ايران صبح امروز، يك‌‌شنبه 6 مهر در موسسه فرهنگي هنري صبا برگزار شد كه با برگزاري اين نشست، پروژه امسال اين هنرمندان با عنوان «ديدار از ايران با حواس پنج‌گانه» اختتام يافت. اين برنامه براي چهارمين بار به كوشش امور بين‌الملل فرهنگستان هنر و موسسه فرهنگي- هنري صبا انجام شد.

نخست كاوه خورابه، رييس موسسه فرهنگي- هنري صبا درباره هنر محيطي با تكيه بر مسئله مشترك «ما و ديگري» به سخنراني پرداخت و گفت: «هنگامي كه از هنر محيطي بحث مي‌شود ما با بينش و تفكر خاصي سرو كار داريم كه در اين پروژه بر اساس مفهوم مشترك شكل گرفته و در نهايت در حوزه هنر محيطي با ديگري به نام طبيعت مواجه هستيم.

خورابه با نقد برخوردهاي انساني با طبيعت به سخنان خود ادامه داد: امروز جاي شكي باقي نيست كه چيزي با عنوان طبيعت كه ما در آن قرار داريم تحت تاثير مداخله انسان مدرن دچار مشكل شده و انسان امروزي خود را جداي از طبيعت مي‌داند و زمان آن رسيده كه اين پيوند دوباره ميان انسان و طبيعت شكل بگيرد زيرا انسان‌ امروزي خواستار يك محيط ديگري است.

وي استفاده از هنر را به عنوان گذرگاه و الگويي دانست كه مي‌تواند پلي ميان انسان و طبيعت ايجاد كند و تصريح كرد: اگر هنر محيطي را يك فرآيند بدانيم كه ارتباطي ميان انسان و طبيعت ايجاد مي‌كند ما بر آن مي‌شويم كه اين هنر را ارتقاء دهيم و احساس مي‌كنم براي رسيدن به اين مقصود، بايد بر رابطه «انسان با طبيعت»، «طبيعت با طبيعت» و «انسان با انسان» را كه همان انسان با ديگري است مورد بررسي بيشتر قرار دهيم به طوري كه انسان خود را فراتر از هستي نداند و از مقدمات به يگانگي و اعتماد دست پيدا كند.

رييس موسسه صبا نتيجه سفر هنرمندان كره جنوبي به ايران را بسيار ارزشمند دانست و افزود: اين پروژه براي چهارمين بار رويدادي هنري را از دو كشور و ملت نشان مي‌دهد كه نتيجه تفكر و انديشه‌هاي هنرمنداني است كه بسيار نزديك به يكديگر است.

سپس «شين يونگ گو» طراح هنري و رييس گروه هنرمندان كره با پخش تصاويري كه هنرمندان كره‌اي طي سفر ده روزه خود از تهران، يزد و اصفهان جمع‌آوري كردند به تشريح برنامه‌هاي هنري و معرفي هر يك از هنرمندان پرداخت.

شين ايران را كشوري با فرهنگ معرفي كرد و گفت: حواس پنجگانه، چگونگي پيشرفت استعدادهاي فيزيولوژي براي فراهم آوردن ادراك را توصيف مي‌كند به همين دليل عنوان پروژه امسال ما «ديدار از ايران با حواس پنچگانه، گردآوري بريده‌هايي از يك رويا» بود. در اين پروژه ما تحت تاثير طبيعت بكر و زيباي ايران همراه با فرهنگ و هنر آن قرار گرفتيم.

وي به مساجد، موزه‌ها و ديگر اماكن ديدني و تاريخي ايران اشاره كرد و ادامه داد: ديدگاه امروز ما پس از بازديد از ايران بسيار با گذشته متفاوت است؛ در قبل از سفر به ايران، ما تصوير ديگري را در ذهن خود داشتيم كه متوجه شديم ديدگاه اشتباهي بوده است.

سپس اين هنرمند طراح به معرفي آثار هر يك از هنرمندان با ارائه تصاوير هنري كه در ايران به انجام رسانده بودند، پرداخت و در تشريح بيشتر اين پروژه افزود: برنامه هنرمندان مقيم در ايران موجب آگاهي نويني از طبيعت، تجربه زيست محيطي و چگونگي رويارويي انسان با آن شد. به عنوان مثال نويسندگان بيان توصيفي خود را دراين زمينه از طريق عكس، نمايش و گفتار خود در رسانه‌ها نشان مي‌دهند. اين نويسندگان و كارهاي آنان نمونه‌اي است از تمايل آنها به اينكه چگونه رويا را با واقعيت درهم آميخته و بريده‌هايي از روياهاي آنان در جهان بيروني، گره مي‌خورد و بررسي مي‌شود.

اين نشست با پخش تصاويري از هنرهاي محيطي و چيدمان به كار خود ادامه داد.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٦ مهر ١٣٩٣ - ١٥:٣٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.