تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > الهي قمشه‌اي: فلسفه جاودانگي هنر، زيبايي است


الهي قمشه‌اي: فلسفه جاودانگي هنر، زيبايي است

 

حسين الهي قمشه‌اي در مراسم رونمايي كتاب طلوع مهر به همراه نمايشگاه خوشنويسي اين مجموعه هنر را از منظر زيبايي شناسي تفسير كرد و اظهار داشت:« فلسفه جاودانگي هنر، زيبايي است كه خبر از عالم جاودانه مي‌دهد.»

استاد «حسين الهي قمشه‌اي» در مراسم رونمايي از كتاب و نمايشگاه خوشنويسي «طلوع مهر» هنر را از منظر زيبايي شناسي تفسير كرد و اظهار داشت:« فلسفه جاودانگي هنر، زيبايي است كه خبر از عالم جاودانه مي‌دهد.»

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مراسم رونمايي مجموعه «طلوع مهر» شامل دهها اثر از 3 نسل استادان و پيشكسوتان خوشنويسي معاصر ايران به همراه آيين گشايش نمايشگاه اين آثار، عصر روز چهارشنبه هفتم آبان در تالار ايران فرهنگستان هنر با حضور شمار زيادي از علاقه‌مندان، چهره هاي صاحب نام و استادان هنر خوشنويسي برگزار شد. در اين مراسم، استاد «حسين الهي قمشه‌اي» صاحبنظر نام آشناي عرصه ادبيات و حكمت به تفسير خط در منظر زيبايي شناسي عرفاني و حكمي پرداخت و از معجزات و كرامات «ولايت حُسن» بر جان آدميان سخن گفت. وي با تفسير عاميانه از ماهيت خط در منظر جمال شناسي عرفان خاطر نشان كرد: «فلسفه جاودانگي هنر، زيبايي است كه خبر از عالم جاودانه مي‌دهد. اساساً زيبايي متعالي و اصيل برخلاف زيبايي هاي موهوم و مجعول كه جلوه حقيقتي والاتر نيست، خصلت زايندگي دارد.»

وي افزود: «هرجا که شور، فداکاري و جان فشاني مشاهده مي‌شود، به دليل زيبايي است. شعر کلاسيک فارسي هم در راستاي همين مقوله زيبايي است. غزل يعني ستايش زيبايي معشوق به بهترين نوع خود. مطالعه کتاب و دانايي نيز يک امر زيباست.»

الهي قمشه‌اي در ادامه با اشاره به اين نکته که تمام غزليات شکسپير، ميکل آنژ و ميلتون، درباره زيبايي است، گفت: «زيبايي، مخاطبش را از مصائب اين عالم خاکي فارغ مي‌کند. انسان به محض رسيدن به زيبايي آرامش پيدا مي‌کند و يکي از تجليات مهم زيبايي، هنر است. هنرها تجليات انوار الهي در هنرمند است. به همين دليل يک قطعه خط زيبا دايما در دل مخاطبش شادي مي‌آفريند.»

وي در ادامه، مشخصه‌هاي افق نگاه انسان در نسبت با «مرتبه درك زيبايي» اصيل را برشمرد و تصريح كرد: «آن زيبايي كه ريشه در حقيقت دارد، انسان را از همه رذيلت‌ها دور و به ساحت فضيلت‌ها رهنمون مي‌شود، از غم و فروبستگي و انفعال و انكسار، وامي‌رهاند و به بي‌كرانه‌ترين آفاق شادي و شيدايي روح عروج مي‌دهد و در همين راستاست كه تماشا و تمناي زيبايي به انسان باور و ايمان مي‌بخشد، به نگاه او وسعت مي‌دهد و هستي را در منظر او معني‌دار و داراي هدف و مقصدي متعالي ترسيم مي‌كند.»

وي همچنين عامل اصلي لذت را زيبايي عنوان كرد و انگيزه حقيقي جستجوي آدمي را براي درك لذت‌ها ناشي از نسبت دروني و فطري او با ماهيت و جوهره زيبايي دانست كه نهايتاً راه به يگانگي و عالم توحيد مي‌برد.

در اين مراسم و نمايشگاه كه با همکاري موسسه فرهنگي هنري صبا، انتشارات آبان (ناشر مجموعه طلوع مهر) و موسسه فرهنگي هنري نور و نگار (نگارخانه آيرين) برپا شده بود، استاد «امير احمد فلسفي» سيري از مراحل برگزاري نخستين دوره نمايشگاه طلوع مهر كه در سال 1388 در موسسه صبا برگزار شد تاكنون را براي حاضران تشريح كرد و گفت:«كيفيت آثار عرضه شده در آن نمايشگاه و اين مجموعه ايجاب مي كرد تا معرفي آن به نحوي شايسته و با بازتاب مناسب در جامعه هنري ما صورت گيرد.»

اين هنرمند همچنين به ارتباط بيشتر شعب مختلف انجمن خوشنويسان ايران در شهرستان‌هاي مختلف در راستاي برگزاري نمايشگاه سال 1388 اشاره کرد و گفت: «نمايشگاه سال 1388 محملي شد براي آشنايي هرچه بيشتر استادان شعب انجمن در شهرستان‌هاي مختلف در طول برگزاري نمايشگاه. اکنون درج آثار اين استادان در کنار هم در يک کتاب سبب هرچه بيشتر شدن اين آشنايي است.»

فلسفي در پايان ابراز اميدواري کرد تا براي نمايشگاه‌هاي آينده خوشنويسي کتاب‌هايي نفيس‌تر از کتاب «طلوع مهر» منتشر شود.


بر اساس گزارش موسسه فرهنگي- هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، در ادامه مراسم با حضور دكتر الهي قمشه‌اي، قباد شيوا، امير احمد فلسفي، محمد علي سبزه‌كار، رسول مرادي، مهدي فروزنده، بيژن بيژني، مجموعه نفيس «طلوع مهر» رونمايي شد. در پايان مراسم از تمامي شخصيت‌هاي هنري كه سال‌ها در عرصه‌هاي هنري فعاليت كردند و همچنين از مسئولان انتشارات آبان (ناشر طلوع مهر)، طراحان و پديدآورندگان اين مجموعه، تقدير شد.

اين مراسم با گشايش نمايشگاه خوشنويسي «طلوع مهر» به پايان رسيد.

مجموعه «طلوع مهر» آثاري از 55 استاد نام آشنا و صاحب سبك سه نسل از خوشنويسان معاصر ايران تا پايان نمايشگاه با تخفيف ويژه عرضه خواهد شد.

علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه تا 21 آبان به خيابان ولي عصر(عج)، خيابان طالقاني ، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره ۱۲۵ مراجعه كنند. ساعات بازديد از اين نمايشگاه همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 تا 18 است.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٢ - ٠٩:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.