تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > جشن نوروز براي سپاسگزاري از نعمت‌هاي خداست


رييس فرهنگستان هنر:
جشن نوروز براي سپاسگزاري از نعمت‌هاي خداست

 

مراسم جشن پايان سال فرهنگستان هنر با سخنراني «محمد علي معلم دامغاني» رييس اين فرهنگستان، يكشنبه 27 اسفند در تالار ايران برگزار شد.مراسم جشن پايان سال فرهنگستان هنر با سخنراني «محمد علي معلم دامغاني» رييس اين فرهنگستان، يكشنبه 27 اسفند در تالار ايران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين مراسم كه كاركنان و مديران پژوهشكده هنر، موسسه فرهنگي هنري صبا، موزه هنرهاي معاصر فلسطين، موسسه متن، مركز هنر پژوهي نقش جهان، موسسه فرهنگي هنري آسمان و ... حضور داشتند، علي معلم، رييس فرهنگستان هنر در سخنراني خود درباره جشن نوروز چنين اظهار داشت:« نوروز جشني است كه از نياكان ما باقي مانده است و نويد به بهبودي احوال را در باطن و حقيقت خود دارد. جشن در فرهنگ ما يشت كردن است يسنا و يشت و يزش ستايش حضرت باري‌تعالي است. ياد كردن خداي است براي گرامي‌داشت نعمت‌هاي بي‌شمار كه در اختيار نوع ما گذاشته است.»

وي با اشاره به آيات الهي ادامه داد:« خداوند در كلام‌الله مجيد مي‌فرمايد روزگاري بر آدمي سپري شد كه گفتي و سخني از وي نبود آنگاه در نطفه امشاج بدايره هستي پا نهاد و ما او را مبتلا آفريديم و اين ابتلا گنج هزار هزار راز و خزينه هزار هزار ناز براي آدميان و آفريننده است. اكنون مي‌گوييم كه گذشته‌هاي دور ما در عصر نياكان پيشين و پدران ما در عصر اسلام تفاوت بنيادين ندارد وسوسه وسوسه‌كنندگان در وضع موجودشان ايجاد تفرقه كرد اين دوكانگي نشانه كمي مطالعه و عدم دقت در احوال انسان ايراني است.»

رييس فرهنگستان هنر با اشاره به يگانه پرستي ايرانيان تصريح كرد:« تا جهان جهان بوده است ايراني موّحد بوده و به خداي يگانه ايمان داشته است. بگذريم كه نام‌ها متفاوتند اما حقيقت يكي است و در ذات و صفت خداي اسلام و خداي پيامبران ماضي تفاوتي ندارند. آخر سخن پروردگار است كه براي اقوام به زبان خودشان پيامبراني گسيل كرده است و چنانكه شنيده‌ايم و خوانده‌ايم در آستانه اسلام نيز مردم ما نه به زور شمشير كه به دل‌سپردگي و دلربايي مسلمان شده‌اند.»

استاد معلم ادامه داد:« يك نكته لطيف درباره پيشينگان ما اين است كه مشكل مليت و مذهب را به معني امروزي كلمه نداشته‌اند بلكه از روزي كه قرآن را بجاي اوستا بر سفره نوروز گذاشتند، كوشيدند كه در شئون مختلف اشتراكات معنوي را گوش‌زد كنند و متذكر شوند كه توحيد و نبوت و امامت نيست، مگر يگانگي اهورا و پيامبري رسولان و پيشوايي شهرياران دين پناه و كُرفه‌كار با بزه‌كار متفاوت است و به نيكي دعوت و از بدي كرانه بايد كرد.»

سپس وي بهار را فصل اعتدال و پيام‌آور تغيير خواند و افزود:« بهار نيز در ابتداي اعتدال ربيعي، پيام‌آور تغيير است و مي‌آيد تا جمادي و نباتي و جانور و آدمي به نيكوترين حالي متحول شوند با اين همه روز نو در مسلماني نه تنها نوروز كه همه روزهاي روشن و تابنده انسان مومن است و لايق نفس پاك يشت كردن و يادآوري نعمت‌ها در همه روزهاست كه آفريدگار نيافريد انسان را جز براي ياد كردن و ذكر.»

علي معلم سخنان خود را چنين به پايان برد: « باشد كه در سال آينده آشفته‌حالي‌ها مبدل به حال نيكو شود و چرخه روزگار از دست ديگر بگردد و بر ماست كه فرجام نيكو و سالي مبارك را آرزو كنيم. نسبت به اندوهان و گرفتاري‌ها دلتنگ نبايست بود كه به قول آن حكايت كه ميان امير وزير رفت اين نيز بگذرد، حاصل خاطره‌اي مي‌ماند كه تلخ و شيرين آن چندان دل آزار نيست بنابراين همه اميد است و نويد، خدا فرجام ما را نيكو گرداند.»
در پايان اين مراسم گروه موسيقي موسوي‌ها به اجراي قطعاتي با عنوان بهاران، ساز خموش، ناله مستانه و ... را اجرا كردند.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩١ - ١٢:١٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.