تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ادای احترام به بانوی بزرگ اسلام با خلق آثار هنری + عکس


به‌مناسبت ایام فاطمیه
ادای احترام به بانوی بزرگ اسلام با خلق آثار هنری + عکس

 

به مناسبت ایام فاطمیه، تعدادی از هنرمندان با خلق آثار خوشنویسی و حروف‌نگاری «شاخه یاس» به بانوی بزرگ اسلام ادای احترام کردند.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت دُخت گرامی پیامبر، حضرت فاطمه زهرا(س)، تعدادی از هنرمندان گرد هم آمدند تا با خلق آثار هنری خود در زمینه حروف‌نگاری نام و یاد بانوی بزرگ اسلام را پاس بدارند.

در این کارگاه یک روزه که چهارشنبه 22 آذرماه در مؤسسه صبا برگزار شد، هاجر سلیمی نمین، آرمان داوودی، روح‌الله دلخانی، غلامرضا راهپیما و بهنام زنگی به خلق آثار هنری پرداختند. همچنین منصور مهرنگار نیز توضیحاتی پیرامون هنر و حروف‌نگاری ارائه کرد.

بهنام زنگی درباره اهداف برگزاری این کارگاه گفت: کارگاه آموزش حروف‌نگاری «شاخه یاس» با هدف آشنایی علاقه‌مندان با روش‌ها، فنون و تجارب هنرمندان خط‌نگار و خوشنویس از نزدیک و تجربه تولید آثار ارزشمند در این رشته برگزار شد. این کارگاه که به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه(س) برپا شد، به موضوع دخت گرامی رسول اکرم (س) اختصاص داشت و هنرمندان حول این موضوع و مضامین مربوط به آن به خلق اثر پرداختند.

رئیس موسسه فرهنگی هنری صبا یادآور شد: اسماءالحسنی، اسامی ائمه و اهل بیت (ع) از جمله دستمایه‌های مهم و متداوم هنرمندان در ادوار مختلف در ایران بوده است و به‌ویژه هنر خوشنویسی و تجلیات آن در معماری، کاشیکاری، صنایع دستی، نگارگری، تذهیب و دیگر رشته‌های هنری ایرانی همواره از اسامی و توصیفات ایشان در خلق اثر مدد گرفته‌اند به نحوی که حروف‌نگاری اسماء الهی و اسامی ائمه(ع)، الهام‌بخش خلق آثار فاخر و ماندگار بوده است.

وی درباره ویژگی‌های برگزاری این‌چنین کارگاه‌هایی یادآور شد: تفاوت نوع آموزش این‌گونه کارگاه‌ها با سایر روش‌های آموزش به نحوه برگزاری این کارگاه‌ها و نوع هدف‌گذاری آنها برمی‌گردد. با توجه به این که کارگاه‌های آموزشی یک یا چند روزه به دلیل محدودیت مدت برگزاری به آموزش و انتقال تجارب بخش مشخصی از هنر می‌پردازند که این جزئی‌نگری در آموزش می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر بهره‌مندی از آموزش هم‌زمان چند استاد و مربی می‌تواند علاقه‌مندان را به‌طور هم‌زمان به چندین روش آموزشی و رویکرد هنری آشنا کند.

بهنام زنگی درباره آثار خلق‌شده عنوان کرد: پس از پایان کارگاه و در راستای حمایت از هنرمندان و هنرآموزان شرکت‌کننده در آن، آثار منتخب خریداری شده و در گنجینه موسسه فرهنگی هنری صبا و در کنار آثار هنرمندان شاخص معاصر کشور نگه‌داری خواهد شد.


همچنین، در صورتی که آثار تولید شده از نظر تعداد، برای برگزاری نمایشگاه گروهی کفایت کند، در روزهای آینده نمایشگاهی از آنها در یکی از گالری‌های موسسه صبا برپا خواهد شد و یا این نمایشگاه به‌صورت گالری مجازی در رسانه‌های موسسه صبا و فرهنگستان هنر در معرض تماشای علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

این کارگاه عصر چهارشنبه در رواق هنر فرهنگستان هنر ادامه یافت.

 

تصاویر

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٢ آذر ١٤٠٢ - ١٦:٢٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.