• شنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > خراسان دروازۀ جادۀ ابریشم و خاستگاه تاثیرگذاري اقوام ایرانی بود


در نشست بررسی نقوش ابریشم دوزی عنوان شد
خراسان دروازۀ جادۀ ابریشم و خاستگاه تاثیرگذاري اقوام ایرانی بود

 

چهارمين نشست از سلسله نشست‌هاي تخصصي بررسي نقوش ابريشم‌دوزي با موضوع «ابريشم‌دوزي خراسان» برگزار شد.

چهارمين نشست از سلسله نشست‌هاي تخصصي بررسي نقوش ابريشم‌دوزي با موضوع «ابريشم‌دوزي خراسان» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين نشست ليلا نفيسي‌نيا، پژوهشگر هنرهاي سنتي و مدرس دانشگاه، و شهين پزشكي، هنرمند و پژوهشگر حوزۀ دوخت‌هاي سنتي، به سخنراني با موضوع «ابريشم‌دوزي خراسان» ‌پرداختند.

سخنران اول اين نشست، ليلا نفيسي‌‌‌‌‌‌‌‌نيا در ابتدا به معرفي منطقه خراسان پرداخت و بيان داشت: «در خراسان، اقوامی چون کرد و ترکمن با حفظ اصالت‌های خود سالیان متمادی در کنار هم زندگی می‌کنند و تا حدودی نیز بر صناعت یکدیگر تاثیر گذاشته‌اند. اين مردم با توجه به نیازهای زندگی روزمره، بافته‌های ساده و منقوش گوناگونی تولید کرده‌اند.»

نفيسي‌نيا افزود: «به کردهای خراسان«کُرمانج» گفته می‌شود. كُرمانج در واقع نام بخش وسيعي از كردهاي جهان است که در عراق، ترکیه، قفقاز، ارمنستان و در شمال استان خراسان ما حضور دارند.»

پژوهشگر هنرهاي سنتي، در مورد پوشاك مردمان خراسان شمالي توضيح داد: «حضور مداوم طبیعت و جلوه‌های ناب آن در البسۀ این قوم مشهود است. همچنين تفکیک و تقسیم‌بندی‌های سني، جنسیتي در لباس‌هاي اين مردم وجود دارد.»

او در ادامه به اجزاي لباس‌هاي این قوم اشاره کرد و گفت: «شلیته، گراس، جليقه و ياشار از اجزاي لباس‌هاي كردي محسوب می‌شود و چاوک،کولته، چلپی و یلک (متداول‌ترین و ارزان‌ترین) از انواع لباس‌هاي تركمن است.»

وي در مورد جنس اين لباس‌ها اضافه كرد: «جنس آنها از ابریشم دست‌باف و عمدتا قرمز با حاشیه زردرنگ است. حاشیه و سرآستین آنها سوزن‌دوزی شده است. در اکثر مواقع برای جلوگیری از جمع شدن پارچه و ظرافت بیشتر سوزن‌دوزی با آستر انجام می‌شود.»

در ادامه نشست، شهين پزشكي، هنرمند و پژوهشگر حوزۀ دوخت‌هاي سنتي در مورد خطه خراسان اظهار داشت: «خراسان، خاستگاه پهلوانان و زادگاه بسياري از بزرگان است و با وجود اقوام متعدد در طول دوره‌هاي مختلف تاريخي، آمد و شدهاي زيادي در آن رخ داده و چون خراسان دروازۀ جاده ابريشم در ايران بوده است، در نتيجه مبادلات و امور تجاري بسياري در آن صورت مي‌گرفته كه اهميت اين منطقه را نشان مي‌دهد.»

او ادامه داد: «وقتي در مورد هنر مردم خراسان صحبت مي‌كنيم، منظورمان تنها محدودۀ جغرافيايي امروزي نيست و در مورد خراسان بزرگ صحبت مي‌كنيم كه بخشي از آن امروز در سمرقند و بخاراست، بخش ديگرش در هرات و قندهار و بخشی نيز در استان خراسان ايران.»

پزشكي قوم‌هاي ساكن در خراسان را اين‌گونه نام برد: «در اين منطقه جغرافيايي قوم‌هاي تات، فارس، کُردكرمانج، ترک و ترکمن وجود دارند و درصد كمي نيز عرب‌ و درصد كوچك‌تري بلوچ نيز در اين خطه زندگي مي‌كنند.»

اين پژوهشگر و مدرس دانشگاه، با نشان دادن اسلايدهاي متعددي از ابريشم‌دوزي‌هاي خراسان و ارائه توضيحاتي درباره آنها به سخنانش پايان داد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٠ آبان ١٣٩٦ - ٢١:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;