• چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نمايشگاه «جلوه‌ي گل»؛ نمادي از فرهنگ و هنر ايران


نمايشگاه «جلوه‌ي گل»؛ نمادي از فرهنگ و هنر ايران

 

نمايشگاه «جلوه‌ي گل» در استقبال از بهار عصر ديروز در نگارخانه جهان مركز هنر پژوهي نقش جهان گشايش يافت.

نمايشگاه «جلوه‌ي گل» در استقبال از بهار عصر ديروز در نگارخانه جهان مركز هنر پژوهي نقش جهان گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نمايشگاه «جلوه‌ي گل» عصر ديروز يكشنبه 22 اسفند در گالري جهان مركز هنر پژوهي نقش جهان برپا شد.

بهنام زنگي مدير مسئول و سردبير مجله پژوهش هنر و نايب رئيس انجمن علمي پژوهش‌هاي هنري ايران در توضيح اين نمايشگاه اظهار داشت: اين نمايشگاه با همكاري مركز هنرپژوهي نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر و همچنين دانشگاه الزهرا، پژوهشكده فرهنگ و هنر، فصلنامه آموزشي، پژوهشي و تحليلي پژوهش هنر، انجمن‌ علمي فناوري چاپ ايران، مؤسسه سينا وب، نشر فرهنگي هنري مهر نوروز برگزار شد و 50 اثر هنري با نقش گل در زمينه‌هاي گرافيك، نگارگري، طراحي پارچه و لباس، خوشنويسي و صنايع دستي از آثار اعضاي اين انجمن به نمايش درآمد.

وي به تشريح اهداف انجمن علمي پژوهش‌هاي هنري ايران پرداخت و افزود: اين انجمن مدت 6 سال است كه فعاليت خود را آغاز كرده و يكي از معدود انجمن‌هاي علمي حوزه فرهنگ و هنر است كه با هدف تحكيم و كاربست پژوهش‌هاي هنري فعاليت مي‌كند. اين انجمن زير نظر وزارت علوم توسط هيئت مديره‌اي اداره و هر دو سال يكبار انتخاب مي‌شوند و تلاش مي‌كند تا عاملي براي برقراري ارتباط بين رشته‌هاي مختلف هنري باشد، به همين علت هيئت مديره به شكلي انتخاب مي‌شوند كه از همه رشته‌هاي هنري در آن گنجانده شود.

زنگي در خصوص مأموريت اصلي انجمن خاطر نشان كرد: اين انجمن تلاش مي‌كند تا خوراك فكري جامعه هنري را تامين و رديابي نمايد. زيرا هنرمندي كه با يك زيربناي فكري وارد عرصه هنر مي‌شود با هنرمندي كه صرفا داراي مهارت‌هاي هنري است، بسيار متفاوت است. برخي از آثار هنري كه توسط هنرمندان پديد مي‌آيند، متاسفانه قابل تفسير و تاويل نيستند، بنابراين هنرمندان نياز دارند تا از پژوهش‌هاي مختلفي كه در سطوح هنري صورت مي‌گيرند، بهره‌مند شود و اين پژوهش‌ها كمك خواهد كرد تا هنرمندان راه خود را بهتر بيابند.

اين هنرمند و پژوهشگر انجمن علمي پژوهش‌هاي هنري ايران افزود: از برنامه‌هاي اين انجمن مي‌توان به نمايشگاه‌هاي هنري و همايش‌هاي ملي و بين‌المللي اشاره كرد كه در سال گذشته توانستيم همايش ملي «اقتصاد هنر» را برگزار نمائيم. 3 نمايشگاه تخصصي در سال گذشته نيز برپا شد كه «ظرفيت‌هاي ارزش‌آفريني گرافيك ايران» يكي از اين نمايشگاه‌ها بود. همچنين تاكنون در 12 رويداد هنري مشاركت مستقيم و حضور فعال داشتيم كه بزرگداشت هفته چاپ كشور و سمپوزيوم گرافيك از جمله اين برنامه‌ها بود.

مدير مسئول مجله پژوهش هنر درباره سطوح برگزاري نمايشگاه و همايش تصريح كرد: نمايشگاه «جلوه‌ي گل» كه امروز شاهد افتتاح آن بوديم شامل آثار پژوهشگران و هنرمنداني است كه اعضاي اين انجمن هستند و با مضمون گل آثاري را پديد آوردند كه داراي سطوح مختلفي از آثار استادان دانشگاه‌ها و هنرمندان تراز اول و دانشجويان است. در نمايشگاه‌ها و همايش‌هايي كه انجمن در سطح ملي برگزار مي‌كند و از طريق فراخوان‌ها از هنرمندان يا پژوهشگران در سطح كشور دعوت به عمل مي‌آيد،‌ آثار بازبيني و مورد ارزيابي و داوري قرار مي‌گيرند و آثار برتر منتخب به همايش‌ها و نمايشگاه‌ها راه مي‌يابند. اما در نمايشگاه‌هايي كه مختص اعضاي انجمن است، به صورت ساليانه يك يا دو نمايشگاه پيش بيني و برگزار مي‌شود.

بهنام زنگي خبر از برگزاري همايشي در سطح ملي با موضوع «گل در فرهنگ و هنر ايران» داد و يادآور شد: اين نمايشگاه مقدمه‌اي براي برگزاري همايش ملي است كه اين انجمن در نظر دارد تا با همكاري فرهنگستان هنر و نهادهاي علمي و هنري برگزار نمايد زيرا گل يكي از نمادهايي است كه از گذشته‌هاي دور تا كنون در فرهنگ و هنر ايران مورد توجه بوده است و گل را مي‌توان از معماري تا پارچه لباس مشاهده كنيم. براي اينكه اين همايش با زيربناي درست انجام شود، تصميم گرفتيم كه نمايشگاهي با موضوع گل داشته باشيم تا ضمن به دست آوردن تجارب، هنرمنداني را كه در اين زمينه كار كردند، مورد شناسايي قرار دهيم.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد تا حاصل نمايشگاه‌ها و دستاوردهاي علمي به صورت كتاب و مقاله منتشر شود.

اين نمايشگاه تا 25 اسفند از ساعت 10 تا 17 به جزء ايام تعطيل در نگارخانه جهان مركز هنر پژوهي نقش جهان به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، بالاتر از تقاطع خيابان شهيد بهشتي، شماره 2169، ميزبان نگاه گرم علاقه‌مندان به آثار هنري است.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٥ - ١٣:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;