اخبار > نمايش غزال‌هاي ايراني بهمن آزموده در صبا


نمايش غزال‌هاي ايراني بهمن آزموده در صبا

آيين گشايش نمايشگاه «نقش آهواني از عشق» در موسسه فرهنگي- هنري صبا برگزار شد.
 
 

 مولود زندي‌نژاد- پيوند هنر و طبيعت آنهم با جانمايه‌اي از عشق و احساس دستمايه آثار بهمن آزموده و شاگردانش بود كه حلقه‌اي از آثار بكر و زيبا را در نمايشگاهي با عنوان «نقش آهواني از عشق» به نمايش گذاشتند. اين نمايشگاه كه عصر سه‌شنبه 18 آبان در گالري‌هاي لرزاده و فرشچيان مؤسسه فرهنگي- هنري صبا گشايش يافت، محملي از هنرمندان و دوستداران هنري بود كه پيوند سنت و مدرنيته را در اين آثار درك و دريافت مي‌كردند.

گرچه بهمن آزموده هنرمندي خودآموخته است، اما عشق و احساسي كه از تراش چوب حاصل شده، او را به استادي بي‌بديل تبديل كرده است كه رهروان بسيار دارد. پيوند او با هنرجويانش به رابطه پدر و فرزندي مي‌ماند، پدري كه مي‌خواهد فرزندانش، خود راه هنري خويش را برگزينند. گرچه در درك فن و تراش به مددشان مي‌رود، ولي راه را بر تفكر و خلاقيت آنان نمي‌بندد و دست آنان را در اين راه باز گذاشته است.

او خود در آثارش سال‌هاست كه در پي غزال‌هاي ايراني‌اش مي‌رود، زيرا غزال براي او نمادي از انسان‌ است كه در اشعار شاعران بزرگ و نقاشي‌هاي ايراني ساليان دراز، تجلي داشته‌است. حال آثارش چون اشعار حافظ حكايتي است از عشق‌هاي جاودانه كه به اين ابياتي از حافظ «صبا به لطف بگو آن غزال رعنا را / که سر به کوه و بیابان تو داده‌ای ما را» اشارت دارد. غزال‌هاي آزموده گاه سر به آسمان دارند، گاه در حال طنازي‌اند و جايي ديگر در حال فرار، گويي غزال‌هايش داستان‌هايي را روايت مي‌كنند كه برگرفته از قصه‌هاي ايراني است كه در گالري لرزاده صبا مي‌توان ديد.

در بخش گالري فرشچيان، آثار شاگردان آزموده نيز داراي جلوه‌هاي بصري است. ضرب عريان از پرنياز خيبر، درخت فلسفه و زن آثار عالمه بنيان و بوته حقه از آزاده كيواني از آثار قابل تامل در اين نمايشگاه بودند. حميد بنكدار و حسين پورشيخ نيز از جمله هنرمنداني بودند كه پرندگان، اسب و غزال را دستمايه آثارشان قرار داده‌بودند.

آزموده وضعيت صنايع دستي را در ايران نقد كرد و گفت: متاسفانه وضعيت اسفناكي بر صنايع دستي ما حاكم شده، حال صنايع دستي ما اصلاً خوب نيست و با روندي كه پيش روداريم، روز به روز به دلسردي هنرمندان افزوده مي‌شود. وقتي مواد اوليه گران مي‌شود، بازار وسايل چيني پا مي‌گيرد، هنرمندان ديگر قادر نخواهند بود كه نان روزمره خود را به دست آورند و نمي‌توان انتظار سلامت و پيشرفت را در اين حوزه داشت.

وي درباره فروش آثارش خاطر نشان كرد: اگرچه هيچگاه به دنبال سود مادي و فروش آثارم در داخل و خارج از مرزهاي ايران نبودم اما براي مسائل و مشكلاتي هم كه براي اين قشر از هنرمندان صنايع دستي به وجود آمده، بسيار تاسف مي‌خورم. اميدوارم دولت فكري براي اين هنرمندان عرصه صنايع دستي داشته باشد تا ركود آن موجب فراموشي اين هنر نشود.

نمايشگاه نقش آهواني از عشق تا 2 آذر از شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18 و پنجشنبه‌ها از 10 تا 15 به جز روزهاي تعطيل عمومي ميزبان نگاه گرم بازديدكنندگان است. علاقه‌مندان مي‌توانند، به نشاني ميدان فلسطين، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 74 ، موسسه فرهنگي- هنري صبا مراجعه كنند.

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٩ آبان ١٣٩٥ - ١٠:٤٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;