• دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > رييس فرهنگستان هنر: استاد جمالپور به مهرباني شهرت دارد


رييس فرهنگستان هنر: استاد جمالپور به مهرباني شهرت دارد

 

محمدعلي‌معلم دامغاني رييس فرهنگستان هنر، در آيين رونمايي از كتاب «مهر» اثر استاد عباس جمال‌پور، وي را به مهرباني نسبت داد و گفت: در حقيقت مهر صفتي است كه به استاد جمالپور نسبت مي‌دهند و او به مهرباني شهرت دارد.

محمدعلي‌معلم دامغاني رييس فرهنگستان هنر، در آيين رونمايي از كتاب «مهر» اثر استاد عباس جمال‌پور، وي را به مهرباني نسبت داد و گفت: در حقيقت مهر صفتي است كه به استاد جمالپور نسبت مي‌دهند او به مهرباني شهرت دارد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مراسم رونمايي از كتاب «مهر» شامل مجموعه پژوهش‌ها، مقالات و همچنين تصاوير آثار نگارگري استاد عباس جمال‌پور، عصر چهارشنبه 27 آبان ماه در تالار ايران فرهنگستان هنر برگزار شد. اين مراسم با سخنان محمدعلي معلم‌دامغاني رييس فرهنگستان هنر آغاز شد.

وي به تعريف و تعبير كلمه «مهر» پرداخت و اظهار داشت: كلمه «مهر» كلمه ريشه‌داري است كه با عهد و پيمان همراه است و در حقيقت اين صفت كنايه از شخصيت استاد جمال‌پور دارد كه شهرت به مهرباني دارد.

وي در تشريح بيشتر واژه «مهر» اضافه كرد: از زماني كه اولين زن و مرد به هم پيوند خوردند، با يكديگر در جهان عهد و پيمان بستند و حلقه مهري در ميان آن‌ها به وجود آمد كه اين حلقه به عنوان نشاني نيز در دستان آنان قرار گرفت و نمادي از تعلق زن و مردي به يكديگر بود كه ميانشان «مهر» وجود دارد.

استاد معلم به شهرت ايرانيان به مهرباني اشاره و يادآور شد: دست دادن و سلام كردن نيز همين معني را مي‌دهد و كساني كه با يكديگر دست مي‌دهند يعني چنان رفتار كن كه عهد و پيمان مي‌شناسي. از گذشته در ميان پدر و فرزند، مادر و فرزند، استاد و شاگرد و ... عهد‌ و پيمان وجود داشت و اينقدر اين عهدها زياد بود كه به شمارش در نمي‌آيد. به همين سبب از گذشته‌هاي دور ملت ايران به مهرباني شهرت دارند و عهد را مي‌شناسند و گرامي مي‌دارند.

رييس فرهنگستان هنر سخنان خود را با تشريح واژه «عرب» و «عجم» در فارسي باستان ادامه و متذكر شد: آنان كه با فارسي كهن آشنايي دارند مي‌دانند كه گذاشتن حرف «الف» در ابتداي كلمات معناي آن را منفي مي‌كند. و بايد بدانيد كه استفاده از حرف «ع» نيز براي نگارش واژگان عربي به كار مي‌رفت. حال اگر كلمه «ارب» و «اجم» را با حرف الف بنويسيم، دومعناي كاملا متفاوت پيدا مي‌كند كه در متون كهن نيز به آن اشاره شده است.

وي در توضيح بيشتر اين دو واژه خاطر نشان كرد: «ارب» به معناي كسي است كه رب ندارد و خدا پرست نيست و به جز پيامبر اعظم(ص) كه كنيه خود را به حضرت يعقوب نسبت داده كه همه از گذشته خدا پرست بودند، مابقي به دليل خداپرستي ايرانيان و جاهليت اعراب بدين نام خوانده مي‌شدند. واژه «اجم» نيز اشاره به پادشاه ايران «جم» دارد كه هنگامي كه مغلوب زهاك شد، ايرانيان را بدون جم و سرپرست خواندند. حال اين كلمات به گونه‌اي نگارش مي‌شوند كه به اشتباه تعبير و تفسير مي‌شوند. اينها حقايق روشني است كه تلكيف ما را با جهان روشن مي‌شود.

استاد معلم در ادامه سخنان خود به سلمان فارسي به عنوان بهترين و عزيزترين يار پيامبر اسلام اشاره و ايرانيان را از گذشته منشاء مهر و دانش دانست و تصريح كرد: به دليل بزرگداشت يار با وفاي پيامبر بايد از سلمان فارسي يا همان «روزبه ايراني» ياد كنم كه پيامبر او را «سلمان محمدي» خطاب مي‌كرد و آن را از اهل بيت خود مي‌شمرد. او كه از خطه فارس بود و تمام اموالش را به كارواني داد تا چنانكه شنيده بود خورشيدي در يثرب طلوع خواهد كرد، به او يعني پيامبر برسد، اما اموالش را به غارت بردند و وي را در نزديكي يثرب به بردگي فروختند ولي پيامبر او را خريداري كرد و استعدادهايش را نمايان ساخت.

رييس فرهنگستان هنر سخنان خود را با اين مضامين به پايان برد: اميدوارم هر روز بتوانيم بزرگان خود را بيشتر بشناسيم و چون استاد جمال‌پور و سلمان فارسي آنان را گرامي داشته و به جهانيان معرفي نماييم و جا دارد كه بگويم استاد جمال‌پور از جمله كساني است كه در هر دوره از زندگي خود به عهد و پيمان خود با مردمش پايدار بوده است.

اين مراسم با سخنراني استاد محمدباقر آقاميري، محسن فرشاد نيا، محمدعلي رجبي و استاد جواد بختياري به كار خود ادامه داد. در پايان اين مراسم از كتاب «مهر» استاد جمال‌پور رونمايي شد و نمايشگاه آثار نگارگري اين هنرمند بزرگ با 30 اثر برجسته در موسسه فرهنگي – هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر افتتاح شد.

گزارش تكميلي اين مراسم متعاقبا منتشر مي‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٤ - ١٧:١٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;