• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > فیلمی از استاد محمدقاسم اخویان بر روی وبگاه فرهنگستان هنر منتشر شد


فیلمی از استاد محمدقاسم اخویان بر روی وبگاه فرهنگستان هنر منتشر شد

 

فیلم به سفارش فرهنگستان هنر از استاد محمدقاسم اخویان، هنرمند معماری سنتی خراسان، به مناسبت یکمین سالگرد درگذشت وی، در وبگاه این فرهنگستان منتشر شد.

 

فیلم سفارش شده فرهنگستان هنر از استاد محمدقاسم اخویان، هنرمند معماری سنتی خراسان، به مناسبت یکمین سالگرد درگذشت وی، در وبگاه این فرهنگستان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، فیلم «تیشه‌داری» در جریان برگزاری «اولین گردهمایی گنجینه‌های از یادرفته هنر ایران» در سال 1386 به سفارش فرهنگستان هنر، توسط «مرتضی رزاق‌کریمی» تهیه و پخش شد. این فیلم به روند تیشه‌داری و آجرتراشی زنده‌یاد استاد محمدقاسم اخویان و روایت ایشان از این هنر اختصاص دارد.

استاد محمدقاسم اخویان، در سال 1305 در نیشابور متولد شد. وی از پیش‌کسوتان معماری سنتی خراسان و از معدود استادان تیشه‌داری در ایران به‌شمار می‌رفت.

مشهورترین اثر او ستون‌های آجرین ورودی بلوار خیام در نزدیکی آرامگاه عمر خیام در شهر نیشابور است. او در خلال برگزاری کنگره جهانی عطار از شاهکار خود که آجرکاری هفت شهر عشق و سیمرغ بود، رونمایی کرد. بیشتر بناها و آرامگاه‌های مهم امروزین نیشابور توسط وی مرمت شده‌اند.

اخویان در رشته‌های آجرتراشی، گنبدسازی، آسیاب‌سازی و پنجره‌سازی فعال بوده‌است. او در پژوهش‌های باستان‌شناسی نیشابور همکاری داشت. وی با شناختی که از دیرینه کهن شهرِ نیشابور داشت، برای نخستین‌بار، طرح و ایده‌هایش را روی آجرهای ابنیه قدیمی به اجرا درآورد. از نکات جالب توجه کار او می‌توان به تکنیک ویژه‌اش اشاره کرد که فی‌البداهه، بدون پیش‌فرضی در ذهن و بعد از یک تمرکز خاص، آنچه در خیال داشت را به ظهور می‌رساند.

محمدقاسم اخویان پس از چندین دهه تلاش به دلیل کهولت سن و بیماری در 93 سالگی درگذشت.

برای مشاهده فیلم تیشه‌داری اینجـا کلیک کنید.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٢ دی ١٣٩٩ - ١٦:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;