• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مروري كوتاه بر زندگي‌نامه زنده‌ياد مرتضي مميز + عکس + فیلم


به مناسبت پانزدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد مرتضی ممیز
مروري كوتاه بر زندگي‌نامه زنده‌ياد مرتضي مميز + عکس + فیلم

 

چهارم آذر پانزدهمین سالگرد درگذشت زنده یاد مرتضی ممیز، عضو جاوید فرهنگستان هنر است. به همین مناسبت با مروری کوتاه بر زندگی‌نامه این هنرمند ارزشمند و انتشار نماهنگی یاد و خاطره ایشان را گرامی می‌داریم.

چهارم آذر پانزدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد مرتضی ممیز، عضو جاوید فرهنگستان‌هنر است. به همین مناسبت با مروری کوتاه بر زندگی‌نامه این هنرمند ارزشمند و انتشار نماهنگی یاد و خاطره ایشان را گرامی می‌داریم.

مرتضي مميز ۴ شهريور ۱۳۱۵ در تهران به دنيا آمد. در سال ۱۳۴۴ تحصيلاتش را در مقطع كارشناسي در دانشكده هنرهاي زيبا به پايان رساند. اندكي بعد براي ادامه تحصيل راهي فرانسه شد و در سال۱۳۴۷ گواهی‌نامه طراحی غرفه و ویترین و معماری داخلی از مدرسه عالی هنرهای تزئینی پاریس دريافت كرد.

مميز از اواخر دهه ۱۳۳۰، فعاليتش را در رشته طراحي گرافيك آغاز كرد و مديريت هنري و طراحي نشريات بسياري از جمله «كتاب هفته»، «كيهان هفته»، «فرهنگ»، «كاوش»، «نگين»، «رودكي»، «فرهنگ و زندگي»، «كلك» و «بخارا» را بر عهده داشت.

برپايي ۱۰ نمايشگاه اختصاصي در تهران و دو نمايشگاه اختصاصي در آلمان و همچنين شركت در ۷۵نمايشگاه گروهي در ايران، آلمان، فرانسه، امريكا، بلژيك، فنلاند و يوگسلاوي از جمله فعاليت‌هاي هنري اوست.

زنده‌یاد مرتضی ممیز عضو پیوسته فرهنگستان هنر بود. همچنین عضويت در هيئت‌علمي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران؛ عضویت در انجمن بين‌المللي طراحان گرافيك؛ رياست هيئت‌مديره انجمن طراحان گرافيك ايران؛ مديریت گروه گرافيك و عكاسي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران؛ مشاوره هنري كتابخانه و مركز اسناد دانشگاه تهران؛ و رياست دوسالانه‌هاي گرافيك ششم و هفتم و هشتم؛ از جمله ديگر فعاليت‌هاي اين هنرمند به شمار می‌رود.

مرتضي مميز در طول حيات خود جوايز و افتخارات بسياري از آن خود كرد كه نشان درجه‌يك فرهنگ و هنر جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۳۸۳ و انتخاب از سوي سومين همايش چهره‌هاي ماندگار در سال ۱۳۸۲، از جمله آنهاست.

هنرمند برجسته گرافيك ايران، پس از سال‌ها فعاليت مستمر هنري جمعه ۴ آذر ۱۳۸۴ در ۶۹سالگي بدرود حيات گفت و به ديار باقي کوچ کرد. پیکر زنده‌یاد مرتضی ممیز ۷ آذر ۱۳۸۴ تشییع و در باغبان‌کلاه، واقع در کُردان کرج، به خاک سپرده شد.

*

برای دیدن آلبوم تصویری بخشی از آثار این هنرمند اینجا کلیک کنید.

نماهنگ یادبود زنده‌یاد ممیز را می‌توانید اینجا تماشا کنید.

برای مشاهده وب‌گاه استاد مرتضی ممیز اینجا کلیک کنید.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٩ - ٠٨:٥١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;