• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > یادگارهای ماندگار از استاد فرهیخته روزگار


به مناسبت یازدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله نجومی منتشر شد
یادگارهای ماندگار از استاد فرهیخته روزگار

 

برخی از آثار آیت‌الله نجومی، عضو جاوید فرهنگستان هنر، به همراه فایل صوتی فرمایش مقام معظم رهبری، مدظله‌العالی، درباره استاد نجومی، در فضای مجازی منتشر شد.

برخی از آثار آیت‌الله نجومی، عضو جاوید فرهنگستان هنر، به همراه فایل صوتی فرمایش مقام معظم رهبری، مدظله‌العالی، درباره استاد نجومی، رحمت‌الله علیه، در فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، به مناسبت یازدهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله نجومی، رحمت‌الله علیه، عضو جاوید فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران، تعدادی از آثار این استاد فرهیخته در فضای مجازی فرهنگستان هنر منتشر شد.

این آثار برگرفته از کتاب «یادگارهای ماندگار از استاد فرهیخته روزگار» است که مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، در سال 1390 منتشر کرده است.

فایل صوتی فرمایش مقام معظم رهبری، مدظله‌العالی، را اینجـا بشنوید.

دو نماهنگ نیز دراین‌باره در فضای مجازی منتشر شده است که می‌توانید آنها را اینجـا و اینجـا مشاهده کنید.

گالری تصاویر را هم می‌توانید اینجـا و اینجـا ببینید.


مروري كوتاه بر زندگي‌نامه آيت‌الله سيدمرتضي نجومي

سيدمرتضي نجومي، مجتهد عالي‌قدر و هنرمند عرصه خوش‌نويسي در سال 1307 در شهر كرمانشاه چشم به جهان گشود. از كودكي به نقاشي و خط علاقه‌ داشت و نزد محمدرضا اقبال، مباني خط را آموخت. به سبب حضور در خانواده‌اي سرشناس و اهل هنر، دوران كودكي‌اش نيز در هم‌نشيني با بزرگان و اهل علم و هنر سپري شد.

در سال 1322 برای تحصيل علوم ديني به حوزه علميه كرمانشاه وارد شد و در سال 1328 براي تحصيل در دروس نهايي سطح رسائل، مكاسب و كفايه، راهي نجف اشرف شد و از محضر بزرگاني همچون آقاميرزا عبدالهادي شيرازي، حاج سيدمحسن حكيم، حاج سيدمحمود شاهرودي، حاج ميرزاحسن بجنوردي و ديگر بزرگان بهره برد و از جانب آيت‌الله آقاميرزا محمدباقر زنجاني و آيت‌الله‌العظمي حكيم، اجازه اجتهاد گرفت.

ورود به نجف اشرف براي سيدمرتضي نجومي همراه با شكوفايي استعداد هنري‌اش بود. او با ديدن آيات و رواياتي كه به شيوه هنرمندانه و با خط ثلث نوشته شده بود، چنان شيفته هنر خوش‌نويسي شد كه اگر مجالي مي‌يافت به آموختن اين هنر مشغول مي‌شد؛ تا آنجا كه موفق شد درجه استادي خوش‌نويسي را از مرحوم ميرزااحمد معصومي‌زنجاني دريافت كند.

سيدمرتضي نجومي پس از بازگشت به ايران در سال 1349 شروع به جمع‌آوري كتب نفيس كرد و از آنجا كه هنر صحافي را نيز نزد آقاميرزا ابراهيم متعبد آموخته بود، به صحافي و خطاطي اين كتاب‌ها پرداخت و حاصل همه تلاش‌هايش كتابخانه‌اي 7هزار جلدي از كتبی نفيس و كمياب است كه بيش از هزار جلدش را خود او تجليد و ترسيم كرده است.

او در همان دوران جواني چنان مورد توجه بزرگان بوده است كه علامه شيخ آقابزرگ تهراني در كتاب «طبقات اعلام شيعه» نام او را در شمار بزرگان شيعه آورده است.

«بعد معنوي هنر خط»، «رساله التصوير و التمثيل»، «رساله الغنا»، «رساله النجاسه‌الخمر» و... از جمله تأليفات باارزش و يادگاري‌هاي سيدمرتضي نجومي است.

او پس از 81 سال عمر پُربركت، در روز 25 آبان 1388، در منزل شخصي خود در كرمانشاه، به ديار باقي کوچ کرد.

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٥ آبان ١٣٩٩ - ١٣:٥٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;