• شنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > ساختار سازمانی فرهنگستان هنر به تصویب رسید


ساختار سازمانی فرهنگستان هنر به تصویب رسید

 

در جلسه هیئت‌امنای فرهنگستان‌های کشور که صبح سه‌شنبه، 3 دی 1398، به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، ساختار سازمانی فرهنگستان هنر به تصویب رسید.

در جلسه هیئت‌امنای فرهنگستان‌های کشور که صبح سه‌شنبه، 3 دی 1398، به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، ساختار سازمانی فرهنگستان هنر به تصویب رسید.
به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به وجود استادان ممتاز و برتر در فرهنگستان‌های کشور گفت: فرهنگستان‌های کشور با برخورداری از ظرفیت‌های علمی فراوان و بهره‌مندی از استادان و نخبگان کشور، می‌توانند در شناسایی و رفع چالش‌های اصلی کشور مشارکتی جدی و به دولت کمک کنند.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری جلساتی با حضور رؤسای 13 دانشگاه بزرگ و برتر کشور درباره چالش‌های اصلی پیشِ رو، خاطرنشان کرد: پس از برگزاری این جلسات، کارگروه‌هایی با عضویت نمایندگان و استادان این دانشگاه‌ها تشکیل شد و این کارگروه‌ها نشست‌هایی را درخصوص موضوعات و مسائل مختلف برگزار کرده‌اند و راهکارهایی را نیز برای برون‌رفت از مشکلات پیشِ روی کشور به دولت پیشنهاد داده‌اند.
او گفت: ظرفیت گسترده علمی موجود در فرهنگستان‌های کشور ایجاب می‌کند که استادان و نخبگان فعال در این فرهنگستان‌ها نیز در تدوین راهکارهای برون‌رفت از مشکلات پیشِ روی کشور به شکلی جدی‌تر مشارکت کنند و پیشنهادهای خود را به دولت ارائه دهند.
دکتر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به اوضاع سخت بودجه دولت و اینکه وضعیت بودجه دولت از دوران دفاع مقدس نیز سخت‌تر است، گفت: ممکن است بعضی نهادها و مراکز نظیر فرهنگستان‌های کشور احساس کنند که دولت در تخصیص بودجه، توجهی کافی به آنها ندارد، اما با توجه به کاهش درآمدها و محدودیت‌های فراوان بودجه دولت، تقریباً تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها با کمبود بودجه مواجه‌اند، که امیدوارم دولت بتواند با به‌کارگیری روش‌های مناسب، وضعیت بودجه را بهبود بخشد و سهم بودجه فرهنگستان‌های کشور را افزایش دهد.
معاون اول رئیس‌جمهور در عین حال ضمن تأکید بر این نکته که موضوع بودجه عمومی دولت و موضوع اقتصاد دو موضوع مهم‌اند، تصریح کرد: به‌رغم آنکه بودجه دولت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی وضعیت خوبی ندارد، بحمدلله با صبوری و بزرگی مردم و تلاش مدیران کشور و همت بخش خصوصی، اقتصاد کشور با وجود کارشکنی‌ها و دشمنی‌های آمریکا سرپا ایستاده است و سیاست‌های آمریکایی‌ها برای فروپاشی اقتصاد ایران با شکست مواجه شده که این، بیانگر ظرفیت‌های بالا و توانمندی اقتصاد کشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در فرهنگستان‌های کشور شرایط گفت‌وگو میان نخبگان و استادان رشته‌های مختلف دانشگاهی از استان‌های مختلف کشور وجود دارد، گفت: امکان گفت‌وگوهای بین‌رشته‌ای در فرهنگستان‌های کشور فرصتی است که زمینه را برای مشارکت فرهنگستان‌ها در حل ابرچالش‌های کشور فراهم می‌کند.
در این جلسه که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ رئیس سازمان امور اداری و استخدامی؛ معاون حقوقی رئیس‌جمهور؛ مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل؛ و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حضور داشتند، گزارش‌های حسابرسی و صورت‌های مالی سال 1397 فرهنگستان‌های کشور بررسی و تصویب شد.
در این نشست همچنین بودجه تفصیلی سال 1398 فرهنگستان‌ها که به تأیید سازمان برنامه و بودجه رسیده بود، تصویب شد و ساختار سازمانی فرهنگستان هنر با 130 پست سازمانی نیز به تصویب رسید.
در این جلسه همچنین با واگذاری ساختمان نیمه‌تمام مرکز همایش‌های فرهنگستان‌ها به موزه علم و فناوری، وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برای مدت 20 سال موافقت شد.
همچنین اصلاح ماده 25 آیین‌نامه مالی و معاملاتی فرهنگستان‌ها درخصوص انتصاب مدیر مالی از بین کارکنان رسمی دولت با حکم رئیس فرهنگستان به تصویب رسید و تعدادی از پیشنهادهای اداری مالی و حوزه پشتیبانی فرهنگستان‌ها نیز تصویب شد.
در ادامه این نشست رؤسای فرهنگستان‌های علوم؛ زبان و ادب فارسی؛ علوم پزشکی؛ و هنر نیز هر کدام گزارشی از عملکرد فرهنگستان خود ارائه کردند و به تشریح برنامه‌های پنج‌ساله فرهنگستان ذی‌ربط، منطبق با برنامه پنج‌ساله توسعه کشور پرداختند.

 
 
 

زمان انتشار: پنج شنبه ٥ دی ١٣٩٨ - ١٩:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;