• دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نشست خبری و مراسم رونمایی از پوستر ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران در مؤسسه صبا برگزار شد


نشست خبری و مراسم رونمایی از پوستر ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران در مؤسسه صبا برگزار شد

 

نشست خبری ششمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با حضور سیف الله صمدیان، سعید صادقی، محمد صیاد، اسماعیل عباسی، ابوالفضل نسایی (دبیر جشنواره)، محسن سلیمانی (سرپرست موسسه صبا) امروز 26 مرداد در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تجسمی ایسنا، سیف الله صمدیان در ابتدای این نشست گفت: من به عنوان یک عضو موسس انجمن عکاسان مطبوعات اینجا هستم. همیشه از ته دلم آرزو داشتم کشوری که صبح تا شب درگیر اتفاقاتی هست که شاید در کشورهای دیگر 30 سال یک بار اتفاق بیفتد، عکاسان مطبوعاتی آن بتوانند آزادانه و فعالانه کار کنند.

او ادامه داد: این انجمن از معدود انجمن هایی است که به درستی پیش می رود؛ نه اینکه ایده آل باشد ولی همین که درهایش باز است و بدون اینکه جناح بندی کند به گونه ای پیش می رود که تاریخ از آنها خجالت نکشد، کافی است.

این هنرمند همچنین درباره بابک برزویه فقید که روز گذشته 25 مرداد دار فانی را وداع گفت، بیان کرد: زمانی که به همه اینها فکر می کنیم بابک برزویه جلو چشم ما می آید؛ حضور بسیار فعال، استمرار کار و تلاش او که شاید برخی از هنرمندان آن را فراموش کرده باشند، گرچه که شاید استعداد بالایی داشته باشند ولی به لحاظ اجتماعی یا روحی نتوانند آن تلاشی را که باید از خود نشان دهند. من به عنوان کسی که با برزویه کار کرده بودم او را انسان بسیار دلسوزی می دیدم چه در عکاسی مطبوعات و چه سینما. ما همیشه یک رفاقت جانانه داشتیم و تنها از ترس حرمت و اینکه یک زمان خانواده او را دلگیر نکنم، نتوانستم حسی را که به بابک داشتم ابراز کنم. امیدوارم حضور سمبلیک او را در زندگی بتوانیم پیاده کنیم.


همچنین حمید فروتن با اظهار تسلیت برای درگذشت بابک برزویه، عنوان کرد: انجمن عکاسان مطبوعات از قدیمی ترین انجمن های عکاسی در کشور است. نحوه عضوگیری آن به این صورت است که باید عضو رسانه ها باشند و یا کارهایی را در رسانه ها منتشر کرده باشند. شاغلان عکاس در رسانه ها دستمزدهای پایینی دارند؛ درصورتی که تجهیزاتی که استفاده می کنند خیلی گران قیمت است و پیشتر از دولت درخواست کردیم که امکاناتی را در اختیار آنها قرار دهد.

او همچنین درباره دیگر مشکلات عکاسان مطبوعات گفت: بیمه عکاسان خیلی مهم است و امسال قصد داریم همه توان خود را برای مشکلات صنفی عکاسان بگذاریم. با صندوق اعتباری هنر جلساتی برقرار شده و با مدیر عامل آن هم جلساتی داشته ایم و قرار شده این مسئله را حل کنیم تا خبرنگاران و عکاسان بتوانند بیمه شوند. عدم امنیت شغلی و اجتماعی عکاسان مطبوعات یکی دیگر از مشکلات است؛ تا حدی که ممکن است حین عکاسی اجتماعی با آنها برخورد شود. هیچ قاعده و قانونی نیست که کسی مانع کارمان نشود و بتوانیم کارمان را به درستی انجام دهیم.

فروتن افزود: برای دستمزدهای عکاسان خبری هر ساله تعرفه ای را منتشر می کنیم و قطعا مشکلاتی دارد که با مشورت دبیران سرویس عکس و خبرگزاری ها تعرفه ای را براساس شرایط اقتصادی کشور تعریف کرده ایم که البته ضمانت اجرایی ندارد ولی با معاونت مطبوعاتی جلساتی داشتیم که مدیران رسانه ها را حاضر به همکاری کنیم و عکاسان نزدیک به تعرفه دستمزد بگیرند. تعاملاتی هم با انجمن روزنامه نگاران تهران داشته ایم چون مکمل هم هستیم و در زمینه آموزشی و نشست های تخصصی تعاملاتی را خواهیم داشت.

او در پایان صحبت های خود گفت: جمعه 28 مرداد مراسم افتتاحیه و اعطای نشان را برگزار می کنیم و یک عکس یادگاری هم ساعت 17:30 می گیریم. همین جا از همه عکاسان دعوت می کنم که تشریف بیاورند.

نسایی هم صحبت های خود را با یادی از بابک برزویه آغاز کرد و گفت: امروز صبح که داشتم به اینجا می آمدم، صحبت های خودم و بابک را در اینستاگرام دیدم که برای سال 2018 بود؛ زمانی که به روسیه رفته بودم و او سوال کرده بود که چگونه بیاید.

او ادامه داد: رویداد امسال بعد از دو سال کرونا، متفاوت تر و در فرهنگستان هنر برگزار می شود و دیگر به صورت آنلاین نیست. 347 عکاس با 2175 عکس در قالب تک تک و مجموعه در هفت بخش به رقابت پرداختند. یک بخش به نام پروژه های بلندمدت هم به این رویداد اضافه شد؛ چون می خواستیم عکاسان را به این سمت ببریم که روی پروژه های خود بیشتر تمرکز کنند. در بخش مالتی مدیا 26 اثر در پروژه های سه تا 10 دقیقه ای رقابت کردند. بعد از افتتاحیه قصد داریم نشست های تخصصی در بخش های عکاسی مستند، عکاسی اجتماعی، داستان های بصری و مالتی مدیا داشته باشیم.

سرپرست موسسه فرهنگی هنری صبا هم گفت: در این چند وقت بسیار ناراحتِ از دست دادن بزرگان هنر شدم و امیدوارم قدر هم را بیشتر بدانیم.
من در انجمن های زیادی عضو هستم اما یکی از بزرگترین افتخاراتم این است که عضو انجمن عکاسان مطبوعات هستم. امیدوارم تا زمانی که باشم و یا نباشم، نشان عکس را در اینجا برگزار کنیم. یکی از مهجورترین حوزه ها، عکاسان مطبوعات است؛ زیرا با توجه به زحماتی که کشیده اند به جایگاه خود نرسیده اند و حتی مسوولان هم زحمات آنها را ندیده اند. ما به عنوان بزرگترین محل نمایشگاهی کشور تلاش می کنیم که آثارشان دیده شود.

صادقی هم طی جملاتی گفت: ما با واژه ها بازی می کنیم و براساس آنچه از تجربه ها درس گرفته ایم، پیش نمی رویم. نمی دانیم عکاسی تا به حال چه دستاوردی داشته و ما همه درگیر یک فضای سیاسی شده ایم. حاصل عکاسی مطبوعاتی برای جامعه ما چه چیزی است؟ به عکس های انقلاب نگاه کنید که چه حرکتی کرد که سینما و تلویزیون نداشت؟ آن عکس ها جهان را به لرزه درآورد. عکسی که ما گرفتیم چه حاصلی برای کشور داشته است؟ وقتی که نتوانیم اینها را شکل دهیم و نقد کنیم، فایده ندارد.
نسل امروز عکاسی خیلی باسوادتر از نسل ما است. نسل ما تنها شور و شوق داشت.

او ادامه داد: ما موظفیم نسبت به این سرزمین تعهد داشته باشیم. آدم هایی را می شناسم که بسیار باسواد هستند ولی هیچ جا اسمشان نیست . ولی افرادی هستند که دو فریم هم عکس نگرفته اند ولی نشان درجه یک هنری می گیرند. عکاسی ایران باید نقد و پژوهش شود. باید کارهای ما در دانشگاه ها نقد شود.

عباسی هم بیان کرد که امیدوار است این رویداد ادامه دار باشد و اینکه به این رویداد به چشم محلی برای رقابت نگاه نمی کند، بلکه آن را جایی برای تجلیل از عکاسان و حرفه خود می بیند.

این دوره از نشان عکس مطبوعاتی سال با داوری محمود کلاری، رضا معطریان، پیمان هوشمندزاده، علی آقا ربیع و روح الله وحدتی صورت گرفته است.

امسال از دو نفر از عکاسان پیشگامان تقدیر می شود که اسم آنها ذکر نشد.

نمایشگاه از 29 تا 6 شهریور برگزار می شود.

جزییات ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی تشریج شد

 

جزییات ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی تشریج شد

جزییات ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی تشریج شد

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٦ مرداد ١٤٠١ - ١٦:١٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;