• دوشنبه ١٤ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > تقدیر از کتاب«سطر مستور» تولید انتشارات فرهنگستان هنر در مراسم کتاب سال


با حضور رئیس جمهور تقدیر شد؛
تقدیر از کتاب«سطر مستور» تولید انتشارات فرهنگستان هنر در مراسم کتاب سال

 

کتاب«سطر مستور» تولید مشترک فرهنگستان هنر وبنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) شایسته تقدیر شناخته شد.

کتاب«سطر مستور» تولید مشترک فرهنگستان هنر و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر برگزیدگان و شایستگان تقدیر سی‌ونهمین جایزه کتاب سال و بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران امروز سه‌شنبه بیست‌وچهارم اسفندماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور رئیس‌جمهور معرفی شدند.
 در بخش هنرهای تجسمی کتاب «سطر مستور: تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی» تألیف مهدی صحراگرد کار مشترک فرهنگستان هنر و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (علیه‌السلام) موفق به کسب جایزه کتاب سال شد.

کتاب سطر مستور؛ تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی، به قلم مهدی صحراگرد، حاصل پژوهشی است که با استناد به نسخه‌های مختلف قرآنی به بازخوانی سنت کتابت و مصحف‌نگاری از سده چهارم تا هفتم هجری قمری پرداخته و پیدایش و سیر تحول و تکامل سبک کوفی شرقی را در جغرافیای ایرانِ فرهنگی تبیین و تحلیل کرده است.
به زعم نویسنده کتاب، خط کوفی شرقی، با وجود تنوع بسیار، صورتی دگرگون‌شده از کوفی نخستین است و اقلام مستدیر در شکل‌گیری آن کمترین تأثیر را داشته‌اند. او با الهام از دیدگاه‌ها و تجربه‌های سبک‌شناسانی چون جیمز اکرمن، فرانسوا دروش، ملک‌الشعرا بهار و شیوه‌گرایان میانه سده بیستم اروپا به طبقه‌بندی، تحلیل و سبک‌شناسی شیوه‌های متنوع کتابت کوفی پرداخته و ذیل سه سبک اصلیِ کوفی شرقی، یعنی سبک‌های غزنوی و اصفهانی و طبری، مشخصات محتوایی و ظاهری بیش از ۱۶۰ نسخه قرآنی را ذکر کرده است. این کتاب با تصاویری از صفحات بعضی از نسخه‌های مهم قرآنی، اطلاعاتی منسجم و ارزشمند از تاریخ و سبک‌شناسی کتابت مصحف‌های کوفی شرقی پیشِ روی محققان خوش‌نویسی، نسخه‌پژوهان و قرآن‌پژوهان قرار می‌دهد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٤ اسفند ١٤٠٠ - ١٥:٠٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;