• چهارشنبه ٠٩ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نشست «مشارکت بخش خصوصی در حکمرانی هنر؛ چالش‌ها و راهکارها» برگزار شد


نشست «مشارکت بخش خصوصی در حکمرانی هنر؛ چالش‌ها و راهکارها» برگزار شد

 

هشتمین نشست از سلسله گفت‌وگوهای راهبردی فرهنگستان هنر با سخنرانی رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد.

هشتمین نشست از سلسله گفت‌وگوهای راهبردی فرهنگستان هنر با سخنرانی رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، هشتمین نشست از گفت‌وگوهای راهبردی این فرهنگستان، با موضوع «مشارکت بخش خصوصی در حکمرانی هنر؛ چالش‌ها و راهکارها»، سه‌شنبه، 17 اسفند 1400، با سخنرانی حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور، برگزار شد.
اسماعیل پناهی، مدیر این نشست، اقتصاد خلاق را دارای رشدی چشمگیر و پیشران اقتصادی کشورها دانست و گفت: وقتی صحبت از خصوصی‌سازی می‎شود، معمولاً بنگاه‌های اقتصادی و بخش‌هایی از حاکمیت که جنبه اقتصادی دارند به ذهن می‌رسند. اما فرهنگ و هنر و صنایع خلاق در دهه‌های گذشته، رشدی چشمگیر داشته‌اند و از پیشران‌های اقتصادی دولت‌ها بوده‌اند و این موضوع باعث اهمیت و توجه ویژه از منظر اقتصاد به فرهنگ و هنر شده است.
او افزود: در کشور ما، بخشی از اقتصاد که در دست دولت و حاکمیت است، مطابق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، در خصوص اجرایی‌شدن اصل 44 قانون اساسی، سیاست‌گذاری شد و فرایندی شکل گرفت که بخش‌هایی از وظایف اقتصادی دولت و بنگاه‌های اقتصادی آن به بخش خصوصی منتقل شود. در این زمینه، وقتی بحث فرهنگ مطرح می‌شود، باید توجه کرد که چه بخش‌هایی از فرهنگ و وظایف فرهنگی دولت می‌تواند واگذار شود که در این باره و نقش‌های دولت و حاکمیت گفت‌وگو خواهیم کرد.
حسین قربان‌زاده، معاون وزیر اقتصاد، در این نشست، با ذکر کلیات نظری درباره رویکرد اصلی سیاست‌های اصل 44، گفت: معتقدم ملی‌سازی و خصوصی‌سازی، هر دو، گم‌کردن مسیر اصلیِ رو به بهبود کیفیت حکمرانی دارایی دولت است؛ یعنی آنچه هدف و غایت محسوب می‌شود نه دولتی‌بودن و نه خصوصی‌بودن است. انتقال دارایی به شخصی دیگر لزوماً مطلوب نیست. اینکه این اتفاق چگونه و در چه جَوی به بهره‌وری مطلوب می‌رسد ارزش دارد، وگرنه نفس کاهش بار مالی و مدیریتی دولت ممدوح نیست. اگر این انتقال به ارتقای کارایی و بهره‌وری و اثربخشی برسد، مطلوبیت دارد.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور ادامه داد: دولت برخی از کارهایش از تولیدات در حوزه اقتصاد تا تولید فیلم و کتاب و دیگر تصدیگری‌ها در حوزه فرهنگ را ابزار سیاست‌گذاری می‌داند؛ یعنی هنوز در دولت، مرز بین «رگولاتوری» و «پرووایدری» تعیین نشده است تا مشخص شود نباید تصدیگری را ابزاری برای سیاست‌گذاری قرار داد. دولت باید با وضع قاعده‌ای، افراد را در محیطی قرار دهد که سودشان در کار درست و راست‌گویی و نفع عمومی باشد و از این طریق، سیاست‌گذاری انجام دهد. این قاعده انسان‌ها را به عملیاتی که منصفانه است هدایت می‌کند و نقش دولت باید در این قاعده‌گذاری صحیح باشد. دولت باید در برج مراقبتِ اقتصاد بنشیند نه در کابین خلبان؛ در غیر این صورت، از مسیر حاصل‌خیز و بکری که وجود دارد و می‌تواند آنها را با قاعده‌گذاریِ درست فعال کند محروم می‌شود. در حوزه فرهنگ و هنر نیز، این موضوع تعمیم‌پذیر است. در این حوزه نیز، زمین‌های بکر و فراوانی وجود دارد که دولت با قاعده‌گذاری درست می‌تواند رقابتی صحیح شکل دهد.
گزارش کامل صوتی این نشست را اینجا بشنوید.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٨ اسفند ١٤٠٠ - ١٤:٠٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;