• چهارشنبه ٠٩ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > حبیب آیت‌اللهی؛ هم نقاش است و هم نقش‌بین


حبیب آیت‌اللهی؛ هم نقاش است و هم نقش‌بین

 

به مناسبت 16 اسفند، زادروز استاد حبیب آیت‌اللهی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر

به مناسبت 16 اسفند، زادروز استاد حبیب آیت‌اللهی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر

او به‌راستی، یکی از جواهرات هنری کشورمان محسوب می‌شود؛ مردی که هم هنرمند است و هم هنرآموز.

نگارنده «کتاب ایران: تاریخ هنر»، یکی از مایه‌های فخر این خانواده بزرگ و مردم‌مدار فرهنگستان هنر است که بیش از نیم قرن از عمر گرانبهای خود را، در راه هنر و فرهنگ این مرز و بوم تلاش کرده است.

در بخشی از رزومه این عضو پیوسته فرهنگستان هنر، «سرپرستی گروه برنامه‌ریزی هنر و گروه ترجمه و تألیف کتاب‌های هنری»؛ «ریاست دانشکده هنرهای زیبا»؛ «عضویت در شورای عالی علوم انسانی ستاد انقلاب فرهنگی» و «تأسیس دانشکده هنر دانشگاه شاهد»، به چشم می‌خورد تا یادآور شود وی، از اهمیت جایگاه خود در محافل علمی‌هنری کشورش شناخت خوبی داشته و از پذیرفتن مسئولیت این بار بزرگ بر دوشش، باکی نداشته است.

چهره ماندگار هنرهای تجسمی کشور در دوره چهارم، تخصص خود را در رشته‌های آذین‌گری، معماری داخلی، نقاشی دیواری جدید، پیکره‌سازی و طراحی صنعتی، از مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس گرفت. او مقالات علمی پژوهشی را چون: «بررسی انسان‌نگاری در نقاشی مکتب اصفهان سده یازدهم و دوازدهم ه.ق»؛ «تبیین ویژگی‌های هویتی آموزش عالی هنر با تأکید بر متغیرهای فرهنگی در ایران امروز»؛ «بررسی تحلیلی شخصیت‌پردازی و تعلیق در قصه‌های قرآن» و تألیفات دیگری را در کارنامه پربار خود دارد. او همچنین کتاب‎‌های «طنز طراحی»؛ «زایش خط‌نوشته»؛ «تاریخ انتقادی هنر معاصر» و آثار مهم دیگری را به هنرپژوهان تقدیم کرد تا افکار و آثار ارزشمندش، بر پایه موضعی پژوهشی و مکتوب استوار بماند.

حبیب آیت‌اللهی، همه جنبه‌هاي هنري ايران را نوعي «هنر مقدس» که تحت تأثير مذهب است مي‌داند و همواره در پي استخراج جوهره هنر ايراني، با ويژگي‌هاي اسلامي آن بوده است.

او در سال 1356 به مدت 6 ماه در دانشگاه «سوربن» به تدريس «هنرهاي اسلامي» پرداخت که خود این امر، گویای نگرش و عقیده این هنرمند است. او پس از انقلاب اسلامی، به كشور خود ایران بازگشت و فعاليت‌هاي هنري‌اش را ادامه داد.

آيت‌اللهي، جوائز و نشان‌های متعددی را در طول فعالیت هنری خود دریافت کرده که برشمردن همه آنها، مجالی مجزا می‌طلبد. «استاد نمونه دانشگاه شاهد» در چندين دوره؛ «استاد نمونه برتر راهنماي پايان‌نامه‌های كارشناسي ارشد» در سال 1383 و «استاد نمونه برتر راهنماي رساله دكترا» در سال 1385، تنها عناوین مختصری از اعتبارات معلمی وی محسوب می‌شوند.

حبيب‌الله آيت‌اللهي در 16 اسفند 1313 در شيراز به دنيا آمد. فرهنگستان هنر زادروز این هنرمند را تبریک گفته و برای ایشان، تندرستی و عمر باعزت را آرزومند است.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٦ اسفند ١٤٠٠ - ١٠:٤٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;