• سه شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > «تاریخ فرش‌شناسی در جهان» نقد و بررسی شد


«تاریخ فرش‌شناسی در جهان» نقد و بررسی شد

 

نشست تخصصی «تاریخ فرش‌شناسی در جهان» در فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نخستین نشست «تاریخ فرش‌شناسی در جهان؛ روش‌ها و رویکردها» به همت کمیته فرش فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، با همکاری شرکت فرش آستان قدس رضوی، با سخنرانی داود شادلو، عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر شیراز، یک‌شنبه، 29 مرداد 1402، ساعت 10، در فرهنگستان هنر برگزار شد.

در ابتدای این نشست، تورج ژوله، رئیس کمیته فرش و عضو گروه تخصصی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، به بیان دلایل و چگونگی شکل‌گیری این سلسله‌نشست‌های تخصصی درباره فرش و تاریخچه آن پرداخت.

پس از او، داود شادلو با بیان نقل‌قولی از آرتور پوپ، مورخ آثار هنری ایران، گفت: مسائل تاریخ فرش هنوز بیشه‌ای پُر از خار است که شاید بدون همکاری راستین میان پژوهشگران و نیز پافشاری بر استانداردهای دقیق روش پژوهش برچیده نشود.

او در ادامه، به آرا و گرایش‌های پیشگامان فرش‌شناسی، چون فردریک مارتین، یولیوس لسینگ، ویلهلم فون بُده، فردیش زاره، جان کمیبرلی مامفورد و آلوئیس ریگل، پرداخت و دلایل بررسی آثار فرش‌شناسان غربی و علل و انگیزه‌های غربیان برای مطالعه فرش‌های شرقی را برشمرد و برجسته‌ترین مسائل در مطالعات فرش‌شناسی و همچنین روش و رویکردهای پژوهشی در مطالعات فرش شرقی در سه مکتب برلین و وین و نیویورک را بررسی کرد.

این نشست با پرسش و پاسخ حاضران پایان یافت.

نسخه شنیداری نشست مذکور اینجا در دسترس است.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٣٠ مرداد ١٤٠٢ - ١٢:٠٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;