• چهارشنبه ٠٩ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > ششمين جشنواره محيط زيست با محوریت اقتصاد سبز برگزار شد


ششمين جشنواره محيط زيست با محوریت اقتصاد سبز برگزار شد

 

ششمين جشنوارة محيط زيست با محوريت «اقتصاد سبز» با تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» برگزار شد.

 

ششمين جشنوارة محيط زيست با محوريت «اقتصاد سبز» با تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، ششمين جشنوارة محيط زيست با محوريت «اقتصاد سبز» با تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» از 18 تا 24 شهریور در دو حوزه تجسمی و فیلم برگزار شد.

«جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» كه از مهم‌ترین رویداد‌هاي فرهنگی‌ـ‌هنری كشور است، با موضوع «محیط زیست» در سال ۱۳۷۷ پایه‌گذاری شد. این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست و تشویق، تولید، شناسایی و ترویج آثار و فعالیت‌های هنری و فرهنگی ارزشمند و با کیفیت و موثر در اين حوزه، كار خود را ادامه داد و امسال ششمين دورة پياپي خود را در تهران و ساير استان‌هاي كشور پشت سر گذاشت.

رقابت بين‌المللي در اين جشنواره در دو حوزة آثار سينمايي شامل آثار داستاني، مستند و پويانمايي و هنرهاي تجسمي شامل عكس، گرافيك، نقاشي، كاريكاتور و هنرهاي مفهومي صورت مي‌گيرد كه به دليل گستردگي جغرافيايي و ابعاد برگزاري توانسته به عضويت شبكه جهاني جشنواره‌هاي سبز (Green Film Network) درآيد.

يكي از برتري‌هايي كه اين جشنواره نسبت به ساير جشنواره‌ها دارد، برگزاري نمايشگاه آثار برگزيده و كارگاه‌هاي علمي‌ـ‌آموزشي همزمان با جشنواره در كل كشور است که در بیش از چهل شهر با همكاري بسياري از نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي و خصوصي به انجام مي‌رسد.

امسال اين جشنواره با موضوع محوری «اقتصاد سبز» با تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» برگزار شد. اين جشنواره که برنامه‌هاي متنوع و زيادي را در دستور كار خود داشت شامل مراسم روز هواي پاك، جايزه صنايع و خدمات سبز، برپايي غرفة سينماي سبز، مراسم درخت‌كاري هنرمندان، جمع‌آوری و نمایش آثار بین‌المللی مربوط به مبحث «دیزاین سبز» و ... بود.

بخش تجسمي اين جشنواره با حضور آثاری از ۴۸ کشور همچون چین، مکزیک، فرانسه، روسیه و ... در رشته‌های عکس، پوستر، تصویرسازی، کاریکاتور، هنرهای مفهومی، ویدیو آرت، 18 شهريور در موسسه فرهنگي هنري صبا گشایش یافت. در این مراسم عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانوادة رئیس جمهور، فرهاد توحیدی، دبیر جشنواره، مهدی توحیدپور، مدیر اجرایی جشنواره، افشین بختیار، عضو هیئت انتخاب بخش تجسمی، هدیه تهرانی، میترا حجار، اسماعیل میرفخرایی، اکبر عالمی، شهاب‌الدین عادل و جمعی از اهالی رسانه و علاقه‌مندان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم عیسی کلانتری درباره این نمایشگاه گفت: جشنواره تجسمی فیلم سبز می‌تواند عموم مردم را با مشکلات محیط زیست آشنا و آن‌ها را حامی محیط زیست کند. من معتقدم تلنگرهایی لازم است تا آدم‌ها طرفدار محیط زیست شوند و این جشنواره با توجه به گستردگی که در کشور دارد در این زمینه می‌تواند موثر باشد.

وی تاکید کرد: عامه مردم هنوز اهمیت مسائل محیط زیستی را به آن صورتی که تهدید می‌شویم، نمی‌دانند. آب، خاک، پسماندها و زباله‌ها، در خطر بودن برخی از حیوانات و به طور کلی تحدیدی که آلاینده‌ها ایجاد می‌کنند، همگی مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست نقش جشنواره را در هشدار به کسانی که در نابودی طبیعت نقش دارند این‌طور توصیف کرد: آلوده کنندگان عمدة محیط زیست کسانی هستند که فکر نمی‌کنند در حال تخریب محیط زیست هستند. امروز یکی از دلایل اصلی انقراض حیوانات، کمبود غذاست و این کمبود غذا به آسیب‌هایی که انسان به محیط زیست می‌زند، برمی‌گردد.

معصومه ابتکار نیز با تاکید بر این که جشنوارة فیلم سبز با همت هنرمندان ادامه پیدا کرده است گفت: جشنواره با همت هنرمندانی راه اندازی شد که قلبا به حفظ محیط زیست اعتقاد داشتند و به آن عشق می‌ورزیدند و فرهاد توحیدی در شرایط سختی با عشق این جشنواره را دوباره راه اندازی کرد.

ابتکار بیان کرد: از ابتدا هدفمان این بود که این جشنواره مردمی باشد و در هر جا که سالن سینمایی است پیام محیط زیستی ما از طریق جشنواره فیلم سبز پخش شود. خوشبختانه در جشنواره ششم به این هدف نزدیک شدیم. سال گذشته توفیق داشتم در ابتدای جشنواره در زاهدان باشم و استقبال بسیار خوبی را در بین مردم آنجا دیدم و متوجه شدم در شهرهای دیگر هم به حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهند و همه مردم ایران جشنواره را متعلق به خودشان می‌دانند.

وی در پایان تاکید کرد: هنر از موثرترین روش‌های برقراری ارتباط است و ما امروز در حوزة محیط زیست نیازمند برقراری ارتباط هستیم.

در خلال اين جشنواره كارگاه‌هاي علمي‌ـ‌آموزشي در راستای تحقق رسالت ارتقاء دانش و فرهنگ حفظ محیط زیست و تبیین و ترویج مفهوم پایداری در توسعه، با حضور استادان مجرب ملی و بین‌المللی برگزار شد که موسسه فرهنگي هنري صبا در روزهاي 19 تا 23 شهريور میزبان این اتفاق بود.

در اختتامیه ششمين جشنواره بین‌المللی فیلم سبز نيز كه روز جمعه 24 شهريور ماه، در مجموعه فرهنگي هنري آسمان فرهنگستان هنر با حضور هنرمندان برگزار شد؛ برگزيدگان در بخش‌های مختلف تجليل و معرفي شدند.

در اين مراسم، هنرمندان و مسئولانی چون مرضيه برومند، رخشان بنی اعتماد، فرهاد توحيدی، عليرضا تابش، سيف الله صمديان، معصومه ابتكار، اسماعيل كهرم، امين عارف نيا و ... حضور داشتند و از برنامه‌سازان برتر تلويزيوني در حوزه محيط زيست، از نمایندگان فعال، کمپین «قرار سبز» و محيط‌بانان به واسطه تلاش در حفظ محیط زیست قدردانی شد.

و در پايان برگزيدگان بخش سینمایی ششمین جشنواره فیلم سبز معرفي شدند.

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٦ - ١٣:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;