• سه شنبه ٠٨ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد


مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد

 

شانزدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای پیوسته فرهنگستان هنر تشکیل شد.

 

شانزدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای پیوسته فرهنگستان هنر تشکیل شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، شانزدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر، امروز، پنج‌شنبه، 28 بهمن 1400، با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر؛ و جمعی از اعضای پیوسته فرهنگستان هنر: سیدمحمد بهشتی، سیدمهدی حسینی، محمدعلی رجبی، مجتبی رحماندوست، جلال شباهنگی، حبیب‌الله صادقی، شاهین فرهت، مهدی کلهر، جهانگیر الماسی، علی نصیریان، و نیز حضور برخطِ سیدمحمدرضا حسینی‌بهشتی، غلامحسین امیرخانی، حبیب‌الله آیت‌اللهی و محمد‌علی کی‌نژاد، برگزار شد.

 

اعضای پیوسته فرهنگستان هنر عصاره هنری کشور هستند

در این جلسه، ابتدا بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، با تشکر از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر، اعضای پیوسته فرهنگستان را عصاره هنری کشور دانست و گفت: فرهنگستان‌ها طرحی جهانی‌اند که بر اساس تجربه‌های تاریخی بشر در حوزه‌های علم و دانش و هنر و به وجود آمده‌اند و اتاق فکر و رصدخانه نظام‌ها تلقی می‌شوند و از آنها خواسته می‌شود در حوزه‌های سیاست‌گذاری، نظریه‌پردازی و آموزش به نظام و حاکمیت کمک کنند.

نامورمطلق فرابخشی، فرازمانی و بیناتخصصی‌بودن را از امتیازات فرهنگستان هنر برشمرد و در تبیین آنها گفت: در ساختار کشور ما، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی متولی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی هنرهایی مانند سینما و موسیقی و تجسمی است و فرهنگستان هنر به‌صورت تخصصی در تمامی حوزه‌های هنر فعالیت می‌کند و می‌تواند این هنرها را به هم پیوند بزند و دیدگاهی کلان و بین‌بخشی داشته باشد.

او افزود: اعضای پیوسته فرهنگستان اعضای دائمی هستند که این امر موجب جلوگیری از تصمیم‌گیری‌های مقطعی می‌شود.

رئیس فرهنگستان هنر در پایان سخنان خود، با ابراز امیدواری از اینکه دولت بتواند از بضاعت فرهنگستان هنر و گنجینه کشف‌نشده و هنرمندان طراز اول کشور، که اعضای پیوسته و اعضای گروه‌های تخصصی فرهنگستان هستند، استفاده بهینه‌تری کند، برای همکاری و هم‌افزایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز، با تشکیل کارگروه مشترک، اعلام آمادگی کرد.

 

در ادامه، تعدادی از اعضای پیوسته حاضر در جلسه، آقایان حبیب‌الله صادقی، سیدمحمد بهشتی، علی نصیریان، محمدعلی رجبی، شاهین فرهت، جهانگیر الماسی و مهدی کلهر، به بیان سخنان خود پرداختند.

 

فرهنگ و هنر پیشران نظام حکمرانی کشور

سپس، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تشکر از دعوت فرهنگستان برای حضور در جلسه مجمع عمومی، فرهنگستان هنر را گنجینه‌ای از استادان طراز اول هنر کشور دانست و گفت: هر کدام از این شخصیت‌های فاخر که در فرهنگستان گرد هم آمده‌اند یکی از نمادهای اصیل فرهنگی و هنری کشورند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فرهنگستان هنر را پشتوانه اصلی فکری برای تصمیم‌گیری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه‌های مختلف و نقطه اتکایی مهم می‌دانم و کاملاً به آن معتقدم و جایگاه فرهنگستان نیز همین است و هر جا که لازم باشد از فرهنگستان هنر حمایت و برای تقویت آن تلاش خواهم کرد. فرهنگستان هنر نیز می‌تواند در تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های اقتصادی و صنعتی کشور به ما کمک کند.

اسماعیلی در ادامه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مرجعیت فرهنگی و هنری کشور دانست و گفت: قرارگرفتن فرهنگ و هنر در پیشران نظام حکمرانی کشور از سیاست‌های اصلی دولت مردمی سیزدهم است و مقدمات این امر در همین مدت کوتاه، نه در شعار، بلکه در عمل، برداشته شده است.

او افزود: در سفرهای استانی که همراه رئیس‌جمهور هستیم، با پروژه‌های فرهنگی‌هنری نیمه‌تمامی مواجهیم که سال‌ها متوقف مانده است. خوش‌بختانه، توانستیم نزدیک به 3هزارمیلیارد تومان برای تکمیل این پروژه‌ها، فقط در این چهارده سفر استانی، علاوه بر بودجه‌های مصوب وزارتخانه، از دولت بگیریم.

اسماعیلی ادامه داد: در لایحه بودجه، از ابتدا بودجه حوزه فرهنگ و هنر کوچک در نظر گرفته می‌شد. اما به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب شد که 2درصد از تمام اعتبارات دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی، طبق آیین‌نامه‌ای که وزارت فرهنگ به تصویب خواهد رساند، برای امور هنری هزینه شود که در مجموع، چندین برابر بودجه وزارت فرهنگ خواهد بود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه‌های این وزارتخانه برای نوروز و نیز 21 اسفند، روز بزرگداشت حکیم نظامی، خبر داد و گفت: حوزه فرهنگ و هنر نباید محصور در دیوارهای کشور باشد و حداقل در حوزه تمدنی ایران بزرگ باید گسترش یابد.

او افزود: در همین خصوص، به سازمان فرهنگ و ارتباطات برای ارتقای فعالیت‌ها، بالاخص در حوزه‌های اقتصاد هنر و دیپلماسی هنر، مأموریت دادم.

اسماعیلی به دیدار هفته گذشته رئیس‌جمهور با استادان و هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی و بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران نیز اشاره کرد و در پایان اعلام آمادگی کرد این جلسات هم‌اندیشی ادامه یابد تا از افکار بلند، تجربیات گران‌قدر و دانش عمیق استادان بتوانم استفاده کنم.

 

در ادامه جلسه، گزارشی تفصیلی از فعالیت‌های پژوهشی و مالی فرهنگستان هنر ارائه شد.

همچنین در این جلسه، علیرضا اسماعیلی، دبیر فرهنگستان هنر؛ محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ منیژه کنگرانی، معاون پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر؛ جمشید حقیقت‌شناس، سرپرست مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا؛ نادر قربانی، مدیرعامل مؤسسه متن؛ و تعدادی از مدیران فرهنگستان هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

 

پس از جلسه، از نمایشگاه آثار متخب اعضای پیوسته و جاوید فرهنگستان هنر در محل مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا بازدید شد.

 

شایان ذکر است طبق ماده 5 اساسنامه فرهنگستان هنر، وظایف مجمع عمومی این فرهنگستان «تصویب سیاست‌ها و برنامه‌های علمی، تصویب نظام‌نامه نحوه اجرای فعالیت‌های علمی فرهنگستان، انتخاب هنرمندان معرفی‌شده از سوی شورای تخصصی برای دریافت مدال هنر و نشان، و تصویب اعضای پیوسته، وابسته و افتخاری» است. این مجمع حداقل یک بار در سال تشکیل می‌شود که در سه سال اخیر، به‌علت شیوع بیماری کرونا، تشکیل نشده بود.

 

گزارش تصویری جلسه را اینجا ببینید.

 

 
 
 

زمان انتشار: پنج شنبه ٢٨ بهمن ١٤٠٠ - ١٧:٠٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;