• چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نشست تخصصی «فرش و معماری، جلوه‌هایی از همبستگی و پویایی» برگزار شد


نشست تخصصی «فرش و معماری، جلوه‌هایی از همبستگی و پویایی» برگزار شد

 

نشست تخصصی «فرش و معماری، جلوه‌هایی از همبستگی و پویایی» در فرهنگستان هنر به صورت حضوری و برخط برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، نشست تخصصی «فرش و معماری، جلوه‌هایی از همبستگی و پویایی» به همت کمیته فرش فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و با همکاری شرکت فرش آستان قدس رضوی، شنبه 4 آذر 1402 در فرهنگستان هنر برگزار شد.

تورج ژوله، رئیس کمیته فرش این فرهنگستان در این نشست گفت: بر اساس گفتگوهایی که از سال گذشته میان اعضای دو گروه تخصصی معماری و صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فرهنگستان هنر انجام شد، بنا شد رویداد و همایشی برای بررسی ریشه‌های تاریخی پیوند فرش و معماری برگزار شود. در این جلسات با دکتر قیومی و مهنس بهشتی بنا شد از علاقه‌مندان و پزوهشگرانی که در این موضوع به پژوهش پرداخته‌اند دعوت شود تا به بیان تجربیات و یافته‌های خود بپردازند. برنامه امروز پیش‌نشستی برای روشن شدن چراغ این موضوع، در فرهنگستان هنر است تا ضروررت و اهمیت و همبستگی فرش و معماری بررسی شود.
سید محمد بهشتی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر در این نشست با بیان این که ماموریت فرش؛ پدید آوردن جاست، گفت: فرش، صحنه زندگی‌ست و زندگی بر فرش اتفاق می‌افتد، متاسفانه‌ در روزگار معاصر، فرش ماموریت پدید آوردن جای خود را از دست داده است. از سوی دیگر معماری، ظرف زندگیست و همه زندگی ما در فضای معماری اتفاق می‌افتد.
وی با بیان این پیش‌مقدمه به توصیف زمینه تاریخی حضور فرش در معماری پرداخت که در آن فرش صحنه زندگی‌ساز بوده و بنا را تبدیل به جایی می‌کند که میتوان در آن زندگی کرد.

این نشست با پرسش و پاسخ با مخاطبان به پایان رسید.
فایل صوتی این نشست را می‌توانید اینجـا بشنوید.

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٥ آذر ١٤٠٢ - ١٠:٤٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;