• چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > بعد از شاهنامه، هیچ اثر شاعرانه‌ای به اندازه خمسه مورد استقبال هنرمندان قرار نگرفته است


رئیس فرهنگستان هنر در نشست ستاد بزرگداشت حکیم نظامی مطرح کرد:
بعد از شاهنامه، هیچ اثر شاعرانه‌ای به اندازه خمسه مورد استقبال هنرمندان قرار نگرفته است

 

هفتمین جلسه بزرگداشت حکیم نظامی، شاعر ایرانی، با حضور بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر؛ محمود شالویی، رئیس «ستاد بزرگداشت حکیم نظامی»؛ و اعضای ستاد بزرگداشت این شاعر شهیر، در فرهنگستان هنر، برگزار شد.

هفتمین جلسه بزرگداشت حکیم نظامی، شاعر ایرانی، با حضور بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر؛ محمود شالویی، رئیس «ستاد بزرگداشت حکیم نظامی»؛ و اعضای ستاد بزرگداشت این شاعر شهیر، در فرهنگستان هنر، برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، بهمن نامورمطلق در این نشست گفت: بزرگداشت نظامی کاری ارزشمند است و بخشی بزرگ از هویت فرهنگی ما در گرو آثار بزرگان و مفاخر ماست. هویت ما با نظامی، حافظ، سعدی و عطار گره خورده است و ما را در بیرون از مرزهای کشورمان با این بزرگان می‌شناسند.

او ادامه داد: ما در ایران، چند شاعر حکیم داریم که نظامی یکی از آنهاست. البته، به نظر من، همه شاعران حکیم‌اند و بعضی به این نام اشتهار پیدا کرده‌اند و این بُعد شخصیتی‌شان غلبه داشته و بیشتر دیده شده است. همان‌طور که تمدن یونان به فلاسفه خود افتخار می‌کند، ما هم به شاعرانمان افتخار می‌کنیم. شاعران ما حکیمان دوره خود بودند و همه علوم نزدشان جمع بود. نظامی معدل علوم مختلف زمان خود بود. در آثار وی از نجوم تا هیئت و ریاضیات و جامعه‌شناسی و شعر دیده می‌شود.

رئیس فرهنگستان هنر ادامه داد: ما نسبت به بزرگان خود حساسیم و معتقدیم که هویت نظامی هویت ایرانی است. هویت را با دو مؤلفه زبان و فرهنگ می‌توان شناخت. هیچ کس نمی‌تواند تعلق نظامی را به زبان و فرهنگ ایرانی انکار کند. روش سوم و دیگری نیز برای شناخت هویت وجود دارد که آن هم روش بینامتنی ست. در بینامتنیت، بررسی می‌کنیم ببینیم متن نظامی با چه متن‌هایی ارتباط برقرار کرده و از چه متن‌هایی برگرفته شده است. هویت شعرا به هویت شعر و متن‌هایشان بستگی دارد. نظامی در آثارش، از شاهنامه و فردوسی صحبت می‌کند و به آنها ارجاع می‌دهد که نشان از تعلق فرهنگی وی به ایران است که باید به این موضوع بیشتر توجه و بر آن تمرکز شود. اگر کشور دیگری بخواهد در زمینه این موضوع همکاری کند، مورد استقبال ماست؛ اما اگر بخواهند وی را برای خود مصادره کنند، ما برنمی‌تابیم و اجازه نمی‌دهیم. مفاخر ما باعث پیوند ما با کشورهایی‌اند که مستقل شده‌اند و ما از مفاخرمان برای پیوند با کشورهای تازه‌استقلال‌یافته استفاده می‌کنیم.

نامورمطلق ادامه داد: فرهنگستان هنر با توجه به حساسیت اعضای پیوسته و همکارانش، بسیار زود وارد این عرصه شده و درباره نظامی و خمسه و شاهنامه و... تحقیق و پژوهش کرده ست. بعد از شاهنامه، هیچ اثری به اندازه خمسه مصور نشده است. این اثر، به زعم من، اسطوره‌متن است؛ یعنی متنی که مانند اسطوره روایتی تکثیرشونده دارد و تکثیر می‌شود. فرهنگستان درباره خمسه کارهایی بزرگ کرده است؛ ازجمله آنکه بهترین نسخه خمسه را از خارج به ایران آورده و آن را در چندصد صفحه با تشعیرهای بسیار ارزنده چاپ و منتشر کرده است. این اثر دانشنامه تشعیر است. همچنین، فرهنگستان هنر در سال‌های پیشین، همایشی بزرگ برای نظامی برگزار کرده که کتاب آن نیز منتشر شده است و قابلیت ترجمه و تکثیر دارد.

او در انتها پیشنهاد داد: فرهنگستان هنر می‌تواند همایشی از توصیفاتی که حکیم نظامی درباره هنرها کرده است برگزار و این توصیفات را تشریح کند. برای این کار نیز استادان خوبی همراهمان هستند. اگر این کار با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد انجام و ترجمه شود، نیازی به اثبات اینکه نظامی اهل کجاست نخواهیم داشت. بزرگانی داریم که می‌توانند در این زمینه کار کنند و با کمک وزارت ارشاد می‌توانیم این صداها را به جهان و جهانیان برسانیم.

 

محمود شالویی با اشاره به برگزاری این جلسه در فرهنگستان هنر، به‌عنوان میزبان، گفت: دکتر نامورمطلق، رئیس محترم فرهنگستان هنر، علایق بسیاری به موضوعات فرهنگی و ادبی دارد و به‌جد پیگیر موضوعات حکیم نظامی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با فرهنگستان هنر همکاری‌های خوبی کرده و این فرهنگستان تاکنون برنامه‌های متعددی درباره حکیم نظامی برگزار کرده است. فرهنگستان هنر نقشی مؤثر در تمامی حوزه‌های هنری و فرهنگی، ازجمله برنامه‌های مرتبط با حکیم نظامی، شاعر ایرانی و پارسی‌سرا دارد و اهتمام در این حوزه‌ها جای تشکر دارد.

شالویی گفت: تولید محتوای علمی و فرهنگی برگرفته از اندیشه حکیم نظامی از جمله موضوعاتی است که ستاد بزرگداشت این شاعر دنبال می‌کند و رعایت این موضوع از سوی اعضای این ستاد در بخش‌های مختلف ضروری است.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گفت: حدود 2هزار و 700 کتابخانه عمومی در سطح کشور وجود دارد که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌تواند با همکاری آنها در معرفی بهتر حکیم نظامی به قشرهای مختلف جامعه تلاش کند. همچنین، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌‌هایی خطاب به وزیر آموزش و پرورش، بر ضرورت معرفی این شاعر حکیم در بین دانش‌آموزان و بر لزوم نگارش انشا با موضوع «از حکیم نظامی چه می‌دانید» تأکید کرده است.

او در بخشی دیگر از سخنان خود بر لزوم همکاری‌های نهادها و سازمان‌های مختلف، ازجمله شهرداری‌ها، در معرفی حکیم نظامی در سطح ملی تأکید کرد.

همچنین در این جلسه، امیر عبدالحسینی، دبیر اجرایی ستاد بزرگداشت حکیم نظامی؛ سیدقاسم سیدناظمی، مدیرکل فرهنگ ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی؛ قاسم زائری، رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات؛ اکبر ایرانی، رئیس مرکز نشر میراث مکتوب؛ غلامرضا امیرخانی، معاون پژوهشی کتابخانه ملی ایران؛ کاوه خورابه، معاون علمی‌پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ اسماعیل آذر، استاد ادبیات فارسی؛ و دیگر نمایندگانی از نهادهای فرهنگی کشور به ارائه پیشنهادها و اقدامات انجام‌شده برای بزرگداشت حکیم نظامی در اسفند 1400 پرداختند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٠ بهمن ١٤٠٠ - ١٥:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;